Hadi, itiraf et. Sen de Onedio testleri çözmeye bayılıyorsun. Kuaförde otururken karıştırdığın derginin ilişki problemlerini, hayalindeki mesleği veya sahip olman gereken hobiyi söylediği bölümü asla geçmiyorsun. Hatta  üniversite sınavına girermişcesine dikkatle çözüyorsun. Eee tabi,  aslında İngiliz aristokrasisinden olman gerektiği ve ruh ikizin olan ünlünün Brad Pitt olduğunu başka nasıl öğrenebilirsin ki?

Ben, fala inanma falsız kalma konseptini teste inanma, testsiz kalma ile değiştirmek istiyorum. Doğruluğu tartışılabilir de olsa kendimizi tanımaya, düşünmediğimiz özelliklerimizi düşündürmeye yönelik bir temel bu testler. Öğrencilerini birbirinden ayırmayıp hepsini eşit sevdiğini iddia eden öğretmenlerin aksine ben, dürüst davranıp en sevdiğim testi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Carl G. Jung’un psikolojik tipler teorisinden yola çıkılarak oluşturulmuş https://www.16personalities.com . İddiası dünyada 16 farklı kişilik türü olduğu. Soruları cevaplandırdığınızda aşağıdaki özelliklerin yüzdeleri oluşuyor ve 16 kombinasyondan birine denk düşüyorsunuz.

  • Dışa Dönük (E) – İçine Kapanık(I)
  • Hissetme (S) ve Sezgi (N)
  • Düşünce (T) ve Duygu (F)
  • Yargılayan (J) ve Algılayan (P)

Bu test öyle geçerli ki bazı uluslararası firmalarda çalışan alımlarında kullanılıyor. Yapılan araştırmalara göre bu tiplerin bulunma oranları ve bölgesel yoğunlukları birbirinden farklılık gösteriyor. (Merak edenler için orijinal sitesinde gözlemleyebileceğiniz, size benzeyen insanların yoğunlukla hangi ülkede yaşadığını görebileceğiniz bir harita var.) Mesela Türk insanı biraz daha dışa dönük, sezgisel ve algılayan çıkmış.

Yalnızca hangi tip olduğunuzu söylemiyor, günlük hayatınızda, iş yerinde, aşkta ve aile hayatında da nasıl olduğunuza dair detaylı bir analiz yapıp eksiklerinizi gidermeniz için öneride bulunuyor. Psikoloğa gitmek gibi. Ama bedava. Ve internet üstünden. Ayrıca her an yapabilir, başkalarına yaptırıp onlara nasıl davranmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ben çözdükten sonra sonuçlara inanamayıp çevremdeki herkese yaptırdım.

Kişilik tipimi öğrenip kendimi kabullendikten sonra haritalara baktım ve gördüm ki dünyanın sadece %3’ü benim tipimden insanlardan oluşuyormuş. Tabi bu azınlık boş durmamış, internette sürüyle komik deneyim, anı, his ve düşünce paylaşmış. Okurken “cidden ya!” diye hak verip yalnız olmadığımı gördüğüm (yani kendime deli olmadığımı kanıtladığım) o kadar çok paylaşım oldu ki…

Kesinlikle dünyada sizden kaç tane var öğrenmelisiniz.

ANALİZCİLER

“MİMAR”

INTJ (-A/-T)
Her şey için bir planı olan hayalperest ve stratejik düşünenler.

“MANTIKÇI”

INTP (-A/-T)
Bilgi için bastırılamaz bir susuzluğu olan yenilikçi mucitler.

“BUYURUCU”

ENTJ (-A/-T)
Her zaman bir yolunu bulan ya da bir yol yaratan cesur, hayalperest ve dirayetli liderler.

“TARTIŞMACI”

Leave a Reply