Dün gece Tublr’da Swiked adlı hesaptan paylaşılan resim tüm dünyada sosyal medyanın zirvesine oturdu. Sadece saatler içerisinde yayılan bir kıyafetin özelliği ise bazı insanların rengini mavi-siyah görürken  diğerlerinin beyaz-altın renginde görmesi . İnsanlar arasında çok hızlı şekilde yayılan büyük(!) tartışma tabiri caizse insanları ikiye ayırdı. Gün içerisinde Mashable, CNN International, USA Today, Business Insider başta olmak üzere bir çok haber sitesinde yorumlar yapıldı ve Taylor Swift’ten Kim Kardashian’a kadar bir çok ünlüde bu konuda yorumlarını Twitter’a yazdı.

Screenshot (168)Screenshot (171)

Neden insanların farklı renkte gördüğünün sebebi üzerine farklı yorumlar var. Amerika Randolph-Macon Üniversitesi’nde görev yapan Psikoloji bölüm başkan yardımcısı Prof. Cedar Riener’e göre cismin üzerine yansıtılan farklı renkli ışıklar bu duruma sebep olurken, Rockefeller Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre ise gözlerimizi baktığımız bir renk veya desenden bir diğerine çevirdiğimizde ilk baktığımız renk ve desenin etkisinin kalabileceği yönünde. “It’s just the light in the picture you all stupid” adıyla yayılan vine ise olaya son noktasını koymuş gözüküyor.

Bir taraf olayın bilimsel tarafını merak ederken diğer taraf da hazır sosyal medya malzemesini kullanmaya çalışıyor. İngiliz firmanın yaptığı açıklamaya göre depodaki bütün kıyafetler satıldı ve yeniden üretime geçildi. Ayrıca firma elbiseyi beyaz/altın rengi görenler için bu renklerde de üretime başlanacağının müjdesini verdi.

Screenshot (166)Screenshot (172)

 

Leave a Reply