Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylığı sürecinde bir gelişme daha yaşandı.Eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum adaylıktan çekildi. Açıklamayı memleketinde yapan Santorum, kararı eşi ve çocuklarına danışarak aldığını söyledi. Pennsylvania’da yapılacak ön seçim iki hafta sonraydı ve Pennsylvania Santorum için büyük önem taşıyordu.Eğer Santorum Pennsylvania’daki ön seçimi kaybetseydi bu onun siyasi kariyerinin sonu olabilirdi.Adaylıktan çekilmesi Santorum’un partisi içindeki ağırlığını etkileyeceğe benzemiyor çünkü hasta kızı Bella da Santorum’un kararına etki etmiş bulunuyor.Santorum’un yarıştan çekilmesiyle artık eski Massachusetts Valisi Mitt Romney’in önü açılmış oldu. Şimdi Romney’in yapması gereken, partiyi arkasında toplayarak tek aday olarak genel kurula gitmek ve artık mücadelesini ABD Başkanı Barack Obama üzerine yoğunlaştırmak olacak. Yani Obama’nın rakibi Mitt Romney gibi görünüyor.

Peki Mitt Romney kimdir?

Mitt Romney Massachusetts’in 70.valisidir. Muhafazakar bir parti olan Cumhuriyetçi Parti’nin 2012 başkanlık seçimlerindeki adaylarından biridir.İlk valilik seçimlerini kaybeden Romney, ABD tarihinde ilk defa olarak Massachusetts eyaletinde evrensel sağlık sigortası sistemini kurdu.Valiliği sona erdikten kısa bir süre sonra 13 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimleri’nde yarışmak üzere Cumhuriyetçi Parti’den ABD başkanlığı ön seçimlerine adaylığını koydu. Ancak ön seçimleri partinin adaylığını kazanan John McCain’e kaybederek 7 Şubat 2008’de adaylıktan çekilmek zorunda kaldı. Şimdi ise ABD Başkanlığı için Barack Obama ile yarışacak.

Romney yaklaşık 15 gün önce yaptığı bir açıklamada, Suriye’deki muhaliflerin Türkiye ve Arabistan tarafından silahlandırılması gerektiğini söylemişti.Obama’nın kaybettiği güveni kazanabilecek bir lider görünümünde olan Romney, tıpkı ABD’nin ilk siyahi başkanı olan Obama gibi,seçilmesi halinde ABD’nin ilk Hispanik Başkanı olacak.

Daha barışçı ve liberal olan Demokrat Parti’nin mi,yoksa muhafazakar ve katı olan Cumhuriyetçi Parti’nin mi seçimi kazanacağı, ilerleyen günlerde bu ikili liderin performansına göre netlik kazanmaya başlayacak

Leave a Reply