”Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor, sizleri sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinizden öpüyorum”

Abdullah Gül – Cumhurbaşkanı

”Tıpkı 23 Nisan 1920’de olduğu gibi bugün bu yüce Meclis, millet iradesini, demokrasiyi en güçlü şekilde savunan bir yapıya kavuşmuştur….”

Recep Tayyip Erdoğan – Ak Parti Genel Başkanı, Başbakan

”Bir üyesi olmaktan hepimizin gurur duyduğu bu meclis, hakimiyet milletindir haykırışıyla yola çıkanların meclisidir. Bu meclis milletin iradesiyle kendini kurmuş bir meclistir. bu meclis devrimci bir meclistir.23 Nisan aynı zamanda hukukun üstünlüğünün simgeleştiği bir tarihtir. Halkın iradesiyle seçilen vekillerin hâlâ tutuklu olması ise bir demokrasi ayıbıdır ”

Kemal Kılıçdaroğlu – CHP Genel Başkanı

”TBMM her şeyden evvel bağımsızlığa duyulan özlemin adıdır. 23 Nisan 1920 tarihi de Ankara’nın çorak topraklarında yeniden doğuşun adıdır. 23 Nisan yeni bir umudun, yeni bir başlangıcın müjdesi olmuştur.  Egemenliğin aziz milletimiz tarafından kullanmaya başlandığı 23 Nisan 1920’nin yeni bir doğuruluşa aracılık etmesini temenni ediyorum.”

Devlet Bahçeli – MHP Genel Başkanı

”Halk iradesinin parlamentoda temsil edilmesini engelleyen anti-demokratik yüzde 10 seçim barajı kaldırılmalı. Çocuklarımıza eşit fırsatlar sunulmalı, kendilerine özgür bir geleceği hazırlayabilecekleri imkanlar yaratılmalı, güvenli ve barışçıl bir ortam oluşturulmalı”

Hasip Kaplan- BDP Grup başkan vekili

”Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras mutlu, huzurlu, müreffeh bir ülke, batıya uyduluk değil, mazlumlara öncülük yapacak bir Türkiye olmalıdır. Bu temenni ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.”

Mustafa Kamalak- SP Genel Başkanı

”Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir ve millet kendi egemenliğine her zaman sahip çıkacaktır. Geleceğe bırakabileceğimiz en güzel miras; daha güzel, daha özgür ve daha huzurlu bir Türkiye olacaktır. Milli Mücadeleye emeği geçmiş olan herkesi rahmetle anıyor, geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 92. yıldönümünü kutluyorum.”

Numan Kurtulmuş – Has Parti Genel Başkanı

”Bundan tam 92 yıl önce bu aziz vatanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bizlere teslim eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, dâvâ arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. milletimizin ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, selam ve saygılarımı sunarım.”

Mustafa Destici- BBP Genel Başkanı

“Atatürk’ün yolundan sapmadan yürüyerek, Millet Hakimiyetinin tam gerçekleşmesi dileğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı Kutluyorum”

Namık Kemal Zeybek – DP Genel Başkanı

”Her alanda olduğu gibi, özellikle eğitimde fırsat eşitliği, çocuklarımızın en önemli haklarından biridir. Çağdaş eğitim düzeyi, ülkemizde demokrasinin de gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Çağdaşlık ancak sosyal adalet ve fırsat eşitliği ile sağlanabilir. Bunun için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız.Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, sevgilerimi gönderiyorum.”

Masum Türker- DSP Genel Başkanı

”AK Parti iktidara geldiğinde her yıl ortalama 80 ülkeden çocuklar gelmekteydi. Bu yıl ise 41 ülkeden geldi. Bunun sebebi, bu geleneğe önem verilmemesinin yanı sıra, dış politikadaki başarısızlıktır.  Böyle bir günde güzel şeyler söylemek isterdik ama yapamıyoruz. Daha güzel günlerin geleceği ümidi ile, Milletimizin 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, mutlu yarınlar diliyorum”

Çetin Özaçıkgöz – DYP Genel Başkanı

”%10’luk seçim barajı olan, illerde temayül oylamaları yapılıp, sandıkların parti genel merkezlerinde açılıp, sonuçlarının partililerden saklandığı, milletvekillerini genel başkanların belirleyip sıraladığı ülkede ne milli egemenlikten bahsedilebilir, ne de milli iradeden.Bu duruma çocuklar bile güldüğünden olmalı ki, 23 Nisan’a aynı zamanda “Çocuk Bayramı” deniyor.”

Cem Toker – LDP Genel Başkanı

Leave a Reply