Çocukken Ölmek: Filistinli Çocukların Hikayesi

Dünyanın kuşkusuz en masum varlıkları çocuklar. O yüzdendir ki “çocuk kalmak,içindeki çocuğu öldürmemek” dillere pelesenk olmuş tabirlerdir. İnsanın, yetişkinliğe doğru evrilme sürecinde,geçirdiği çocukluğun büyük bir etkiye sahip olduğunu söylerler. Huzurlu ve çoğu zaman mutlu anılarla dolu bir çocukluk, sağlıklı nesiller oluşturur hiç şüphesiz. Bu çocuklar şanslıdır, dünyaya bir sıfır önde gelmişlerdir. Peki ya diğerleri? Ya şans faktörü yanında olmayan çocuklar ? Bir kaosun içinde kirlenerek büyüyenler ya da büyüme fırsatı olmadan savaşın içinde yitip gidenler?

Şanssız çocuklar deyince aklıma Filistinli çocuklar geldi. Belki de çocuk kalmaya fırsat bulamamış olanlar desem daha doğru olur.7 Kasım 2016 tarihinde gözüme çok çarpıcı bir haber ilişti; yüzlerce Filistinli çocuk, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Mun’a Filistin’de gözaltına alınan çocukların serbest bırakılması için beş yüz bin mektup göndermiş. Bir umutla Ramallah’taki BM ofisine giderek teslim etmişler mektupları. Benim canımı acıtan en önemli nokta mektuplarda geçen çocukların işkence gördüğüne ilişkin bölümler oldu. Haber öyle derinden etkiledi ki beni okuduğum anda boğazım düğümlendi ve düşündüm uzun bir süre. Ya Filistin’de açsaydım dünyaya gözümü? Belki ben de esir alınacaktım ya da işkence görecektim belki de o mektuplardan birini ben yazacaktım.

Yanı başımızda olmuyor diye birçok insanlık dramına karşı üç maymunu oynuyoruz. Kalbimiz taşlaşmış adeta, umursamıyoruz. Oysa, gezegenin büyüklüğüne oranla bir avuç insanız ve paylaşamadığımız milyonlarca şey var. İnsanca yaşayamadığımız gibi küçücük çocukların yaşama hakkını ellerinden alıyoruz ya da bu duruma seyirci kalmayı tercih ediyoruz.

[miptheme_quote author=”Tuna Kırçak” style=”text-center”]Yanı başımızda olmuyor diye birçok insanlık dramına karşı üç maymunu oynuyoruz.[/miptheme_quote]

Peki neler oluyor Filistin’de, nedir bu zavallı çocukların başına gelenler? İsrail-Filistin sorununun kökleri 19ncu yüzyılın sonuna dayanıyor. Anlaşmazlığın özünde,Akdeniz sahiliyle Şeria Nehri arasındaki bölge üzerindeki hak iddiası var. Kökeni eskiye dayansa da çatışmanın ayyuka çıktığı dönem 2014. İsrail- Gazze çatışması ya da Koruyucu Hat Operasyonu,İsrail Savunma Kuvvetleri’nin 8 temmuz 2014’te Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı askeri kara, hava ve deniz operasyonlarından ibaret. Zamanla çatışmaların şiddeti arttıkça olaylar, “savaş” niteliği almaya başladı. Kara Harekatı’ndan sonra on binlerce Filistinli BM’nin kontrolündeki okullara sığınmıştı ancak bu, onları korumaya yetmedi.

Gazze’de Hamas’ın- Filistinli paramiliter örgüt ve siyasi parti-varlığı kanıt olarak gösterilerek çocuk-sivil ayrımı gözetilmeden tüm hedefler bombalarla vurulmuştu.28 Temmuz tarihinde Fransız Haber Ajansı,İsrail tankının Filistinli bir çocuğu hedef aldığını açıklamış ve çıkan çatışmalarda hastane bombalanarak ondan fazla çocuk yaşamını yitirmişti.2014 bilançosuna göre,saldırılarda 530’u çocuk 302’si kadın 2 bin 100’den fazla Filistinli hayatını kaybetti, 10 binden fazla Filistinli de yaralandı. İsrail tarafında ise 64’ü asker 70 İsrailli öldü, 720 İsrailli de yaralandı. Öte yandan BM’nin 2015 raporuna göre ise  Gazze’de ölen 1462 sivilin üçte ikisi çocuktu.

 

filistin_1

 

Her ne kadar İsrail halkı ve özellikle İsrailli kadınlar barış yanlısı eylemler yapsalar da bölgede sular durulmuyor. Çıkan çatışmalarda Filistinli çocuklar ölmeye ya da ailelerini yitirmeye devam ediyor.Esir düşen çocuklar ya da İsrail tarafından tutuklanan çocuklar dramın başka boyutları olarak karşımıza çıkıyor.

Şu tabloya baktığımızda sonuç diğer meselelerde olduğu gibi ; büyüklerin çıkar çatışmasının faturası masum çocuklara kesiliyor ve en ağır bedeli zavallı çocuklar ödüyor. Dünyanın geri kalanı da ya sessizce izliyor ya da cılız bir tepki gösteriyor.Soruyorum size hareketi geçmeyi bir yana bıraktım en azından oturup biraz bu sorunun üstüne düşünme vaktimiz gelmedi mi ? Empati kurabilmek mesela, çok mu zor?


Kaynakça:

http://www.ohchr.org/Documents/Countries/PS/SG_Report_on_Israeli_A.71.355.pdf

http://www.haberturk.com/dunya/haber/1320851-filistinli-cocuklardan-bmye-mektup

http://www.un.org/apps/news/infocusRel.asp?infocusID=70

http://seekpeaceinpalestine.blogspot.com.tr/2013/03/palestinian-child-prisoners.html

Leave a Reply