Aşağıda izleyeceğiniz videoda Avrupa Birliği Bakanı sayın Egemen Bağış İngiltere’de BBC’de bir başka gazeteci ya da muhabir ile birebir röportaj yapmaktadır. İngiliz muhabir konuyu meşhur tutuklu gazetecilere getirir. Egemen Bağış kanıt isteyince AİHM’deki 16000 davanın 10000’inin gazeteciler ve ifade özgürlüğü ile ilgili olduğunu söyler. Ne var ki Egemen Bağış buna hazırlıksızdır ve klasik AKP söylemini yeniler: ‘Mesleği nedeniyle içeride olan bir gazeteci bulunmamakta.’ İngiliz muhabir de çünkü onlara terörist diyorsunuz diye cevap verir. Buraya kadar düzgün ve görülmesi mümkün bir röportajken Egemen Bağış’ın bundan sonraki sözleri dehşet verici: ‘Gazeteci kimliği taşıyıp bir başkasına tecavüz ederken yakalananlar var, banka soyarken yakalananlar var, benim hoşuma gitmeyen makale yazdıkları için tutuklanmış değiller.’ Ardından devam ediyor: ‘ Basın mensubu olmak size dokunulmazlık sağlamaz, İngiltere’de sağlar mı bilmem ama Türkiye’de bu böyle. Eğer biri banka soyarken yakalanırsa, bir başkasını öldürürken yakalanırsa, sırf gazeteci oldukları için bu işten paçayı sıyıramazlar.’ Başlayalım:

1) Şu an Türkiye’deki gazetecilerden hangisi adam öldürdü, banka soydu, bir başkasına tecavüz etti?

2) Hangisine bu suçları işlerken suçüstü yapıldı?

3) Egemen Bağış sıkıştığı anda paçayı kurtarmak için başkalarına işlemedikleri suçlar yüklemekten utanmıyor mu?

4) İçerideki gazetecileri içeride tutan iddaanamelerde bile tecavüz, adam öldürme ve banka soyma gibi iddaalar yokken, Egemen Bağış böyle bir şeyi nasıl söyleyebilir?

5) Egemen Bağış bu gazetecilere sorguda ‘Bu haberi niye yaptın?’ , ‘ Bu kitabı niye yazdın?’ gibi sorular sorulmuşken nasıl hala gazeteciler meslekleri nedeniyle içeride değil diyebilmekte?

6) Terör iddaasıyla içeride tutulanlara genelde kimin için çalışıyorsun, o adamı niye öldürdün, o bombaları nereden buldun gibi sorular sorulmaz mı? Bu gazeteciler madem terörist niye hiçbiri sorulmadı?

7) Acaba yakalanan PKK militanlarına da bu kitabı niye yazdın, bu haberi niye yaptın gibi sorular mı sorulmakta?

8) Egemen Bağış kendini haklı çıkarmak için insanlara nasıl iftira atabilmekte?

Sonuç: Hangi mesleği yapar ise yapsın, suç işleyen elbette cezalandırılır. Ne var ki birine işlemediği suçları atmak bir ülkenin bir bakanına hiç yakışmamaktadır.. İnşaallah Egemen Bağış bu yanlışından çabuk döner.

http://www.youtube.com/watch?v=_y4NfBV7qI0

http://ozgur-basin.blogspot.com/p/tutuklu-gazetecilik.html

Leave a Reply