Türkiye’deki işçi ölümleri en son Gaziantep’teki patlamayla bir kez daha gündeme geldi. Her ne kadar terör kadar ses getirmese de işçi ölümleri de maalesef ülkemizde son derece yaygın, teröre 30 yılda 32bin can veren Türkiye’de 1946 yılından bu yana 59.300 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmiş durumda.  AKP iktidarı altında geçen 2002-2011 yıllarında toplam 735 bin 803 iş kazası yaşandı. Bu kazalarda toplam 10 bin 804 işçi öldü, 14 bin 665 kişi ise sakat kaldı. 2012 yılında ise 878 işçi hayatını kaybetti. Henüz 1 ay geçmiş olmasına rağmen ise 2013’te şimdiden 23 işçi öldü. Yani AKP iktidarında toplam 11.706 işçi hayatını kaybetti.

113899-3-4-e1db3İş sahası güvenliğini başa kask takmaktan ibaret gören işverenler, nasıl ucuza işçi bulurum acabanın derdinde. Gerekli güvenlik önlemleri alınmamakta, kullanılan araç gerecin aylık yıllık kontrolleri yapılmamakta ve makine ile yapılması gereken kimi tehlikeli işlemler ne yazık ki maliyeti azaltmak adına işçilerin emek gücüyle yapılmakta.

Ankara’daki İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumuna katılan SGK yetkililerinin dedikleri ise her şeyin özeti gibiydi. SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü:

İnsanları, eğitim vermek için bir araya getirip sıkmanın manası yok. Biz zaten iş güvenliği konusunda eğitimi alışveriş merkezlerine, toplu taşıma araçlarına afiş yaparak ve dizi aralarında kısa reklamlar yayınlayarak veriyoruz”

İş güvenliği eğitimi verdiklerini iddia ettikleri o AVM’lerin yapımında bir sürü işçinin ölüyor olması ne kadar ironik. İnsanların belki de televizyon başından kalktıkları tek zaman olan reklamlar ise, iş güvenliği tanıtımları için bulunmuş tek zaman. Hoş reklamdaki tanıtım ne kadar işe yarar işçiye gerçek bir güvenlik eğitimi verilmedikten sonra, orası tartışılır.

20120927_eskisehir-de-isci-olumleri-protesto-edildiAyrıca maalesef iş yerleri sağlık görevlisi bulundurma kuralına da uymamakta, olası bir kazada da ambulanslar beklenmekte. Ne yazık ki istenen Dominos pizza olmadığından, ambulans yarım saatte gelmemekte.

İşçilerin başta sendikal hakları olmak üzere pek çok hakkını sermaye lehine değiştiren hükümetin bu konuda da masum olduğunu söylemek mümkün değil. İş güvenliği konusunda 215 ülke arasında sondan üçüncü olmamız da, bu hükümetin ayıbıdır.

Leave a Reply