1-) 17 Nisan 2012: 17 yaşındaki çocuk 10 gün önce 80 yaşındaki dedesinin öldüğü ameliyatta yer alan doktorlardan Dr. Ersin Arslan’ı bıçaklayarak öldürdü.

2-) 20 Nisan 2012: BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, kaza yapan eşi öğretmen Emine ve 3 yaşındaki kızı Nüda’nın getirildiği Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde müdahalede gecikildiği iddiasıyla tartıştığı Dr. Oğuz Eroğlu’nu tekme tokat dövdü, Başhekim Vekili Vural Polat’a ağır hakaretlerde bulundu.

3-) 27 Nisan 2012: Van Kadın ve Doğum Hastalıkları Hastanesi’nde görevli doktor Şerafettin Erol randevu almadan kliniğe eşini getiren hasta yakınına randevu alması gerektiğini söyleyince hasta yakını tarafından saldırıya uğradı.

4-) 28 Nisan 2012: Erzurum’da annelerini hastaneye getiren 3 kardeş erkek sağlık görevlisinin annelerine iğne yapmasını istemedi. Doktordan ‘Hemşireler öğle arasında biraz beklemeniz gerek’ cevabını aldılar. Bunun üzerine kardeşlerden birisi o anda bilgi-işlem bölümünde olan sekreteri gösterip, iğneyi o yapsın dedi. Ancak doktor ‘ O arkadaş sağlık görevlisi değil, iğne yapamaz ‘ yanıtı üzerine saldırıya uğradı, ve ağır bir dayak yedi .

Evet yalnızca 11 gün içinde olan ve doktora şiddeti gösteren 4 vahim olay yaşandı. Bunlar sadece 4 tanesi, bunun gibi bir sürü haberi artık neredeyse her gün gazetelerde görmek mümkün çünkü sağlık çalışanlarına şiddet geçen yılın ilk 4 ayına göre %156 arttı.

1-) Daha reşit olmamış çocuklar doktorlara saldırmakta ve hatta öldürmektedir. Kindar nesil mi desek?

2-) Kadınlara kadın sağlık görevlisi bakmalı, erkek istemeyizci mantık hala maalesef ki var. Sağlıkta bu denli saçma düşüncelere yer olmadığı artık anlaşılmalı.

3-) Hastanelerin randevu almak gibi temel prosedürlerine bile uymaya özen göstermiyoruz ardından şiddete başvuruyoruz.

4-) Bu ülkenin bir milletvekili bile şiddete başvuruyorsa doktora karşı.. Ne diyelim; İmam o*urursa, cemaat s*çar.

5-) Sağlıkta devrim diye her yerde anlatan AKP hükümeti asıl devrimin insanların kafa yapısında yapılması gerektiğini ne zaman anlayacak?

6-) Doktora şiddetin artması mıdır devrim, yada helikopter ambulansların işçi kazalarında kullanılmaması mı?

7-) Bir vekil doktora şiddet uyguladığında tepki veren hükümet niye erkek doktor istemeyiz deyip, bir de üstüne şiddete başvuranlara bir şey demiyor.

8-) Sağlık sendikaları halkın doktorun ve diğer sağlık çalışanlarının önemini anlaması için niye önemli ameliyatlar hariç yurt çapında ve uzun süreli iş bırakma eylemleri düzenlemiyor?

9-) Kadına şiddetin %1400ler civarında arttığı ortamda, doktora şiddetin de %156 arttığını öğrendik. Peki bu ülke nereye gidiyor?

10-) Yaratılan çift kutuplu havanın bu artışlarda etkisi var mı?

Gibi bir sürü soru daha sorulabilir. ‘İlerleyen Türkiye’nin kızlarının okula gönderilmemesi, insan haklarını ihlal, kişi başına düşen kitap okuma sayısı, kadına şiddet, doktora şiddet, karakollarda şiddet konularında Afrika ülkeleri ile yarışması gurur verici dimi? Neyse biz cami yapmaya devam edelim, okullarda din eğitimi verelim.

Kim ne derse desin, biz ‘hastasıyız doktorun’

http://www.aktifhaber.com/doktora-dayakta-son-nokta-penguende-592670h.htm

 

 

Leave a Reply