john-kerry-obamaABD’nin dışişleri bakanlığı görevini 4 yıldır sürdüren Hillary Clinton bu görevi ayın 2’sinde bıraktı ve yerine John Kerry geldi. Obama’nın aday göstermesi ve senatonun onayıyla işine yakında başlayacak. John Kerry Obama’nın ilkh tercihi değildi. İlk tercih olan Susan Rice görevi reddedince adı savunma bakanlığı için geçen John Kerry akıllara geldi.

Peki Kerry kimdi? Vietnam Savaşı’na katılmış bir askerdi. Ne var ki savaş dönüşünde savaşta gördüklerinden etkilenmiş olacak ki savaş karşıtı görüşlere başladı. John Lennon ile birlikte savaş karşıtı protestolar, organizasyonlar düzenlediler. Ardından siyasete girdi ve Massachusetts valisi olarak seçildi Demokrat Parti’den.

121213_john_kerry_career1_ap_400_605Valiliği  son derece başarılı olunca 2004 seçimlerinde ilk dönemi nedeniyle baya yıpranmış olan oğul Bush’un karşısına demokratların adayı olarak çıktı. Adaylığı açıklanır açıklanmaz yapılan ilk anketlerde %55’e %34 öndeydi Bush karşısında. Ne var ki o kadar kötü bir kampanya dönemi geçirdi ki tarihin gördüğü en kötü Amerikan Başkanı’nı bile yenemedi ve seçimleri kaybetti. Kampanyasında barışı ön plana çıkarmıştı ancak esaslı bir planı olmadığı belliydi. Mustafa Kemal’in “Yurtta barış dünyada barış” sözünü kampanyası döneminde kullanmış olması onu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gözünde sempatik yapsa da, Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağını açıklayıp Ermeni Lobisi’nin desteğini almak istemesi Türkiye’de hoş karşılanmamıştı.

Valilik görevini devam ettiren John Kerry’nin özellikle son zamanlarda Suriye, Afganistan ve Pakistan’a yaptığı yurtdışı ziyaretler dışişleri bakanlığına hazırlık olarak görülüyordu.

Hillary Clinton ile Davutoğlu’nun arası çok iyiydi. Clinton özellikle sıkı bir pazarlıkçı olması nedeniyle pek sevilmezdi. Kerry’nin nasıl bir performans göstereceği ise merakla bekleniyor.

Türkiye ile olan ilişkiler kanımca etkilenmez zira başkan dış politikayı belirler. Kerry’nin de Clinton gibi Obama’nın sağ kolu olacağını ve dediklerini yapacağını, bunun da ilişkilerde bireysel sebeplerden kaynaklanan değişimler getirmeyeceğini bilmek gerek.

Tek temennimiz yeni ABD Dışişleri Bakanı’nın bizim yeni İçişleri Bakanımız olmaması..

Leave a Reply