Başladığımız hafta ile sendikaların çoğu yetkilerini kaybedecek. Bunun nedeni ise toplu sözleşme yekisindeki yüzde 10 barajının düşürülüp düşürülememesi tartışması. 30.01.2012 tarihinde yayınlanacağı söylenen istatistiklere göre 100 sendikadan 88’i kapanma riski ile karşı karşıya kalacak. Geriye kalan sendikalardan da sadece Türk-İş’in 11 ve Hak-İş’in de 1 sendikası yetkisini elinde tutma hakkına sahip olmaya devam edebilecek. Bu konudaki en ilginç noktalardan biri de sanırım DİSK’in yetkisiz kalması olacaktır.

VATAN gazetesi’nde yer alan habere göre, istatistiklerin yayınlanmasıyla birlikte sadece 12 sendika toplu sözleşme yapma yetkisini sürdürebilecek. Diğer bir deyişle, işçilerin yüzde 64’ü toplu sözleşme yapamayacak. Yaşanacak bu sürecin sonunda ise geriye kalan 88 sendikanın giderek küçüklmesi ve kapanması durumları yaşanacak. Yaşanması muhtemel bu  durumların  nedeni ise Türkiye’deki mevcut düzenleme. Bu düzenlemeye göre, bir sendikanın yetkili olabilmesinin tek koşulu işkolunda Türkiye genelinde yüzde 10 barajını geçmesi.

Türkiye, ILO( International Labor Organization) ve uluslararası anlaşmaya göre yüzde 10 barajını kaldıracağını yıllardır söylüyor ancak bir türlü kaldırmıyordu. Hazırlanan yeni tasarı ile barajın kaldırılmasının yerine yüzde 5’e indireceğini vaadediyor. Ancak, Bakanlar Kurulu’na gönderilen tasarı ekonomiyle ilgili bakanların muhalefeti nedeniyle imzadan döndü. Bu konu ile ilgili Çalışma Bakanı Faruk Çelik şu ifadeleri kullandı “İşkolu istatistiklerinin yayımlanması için Pazartesi son gün ve süre uzatılmayacak. Rakamların, net ve dürüst bir şekilde, herkesin inandığı rakamlara dönüşmesi gerek. İstatistiklerin yayımlanması daha önce 3 kez uzatıldı. Kesin kes uzatılmayacağını ifade ediyoruz.” Gazetecilerin çoğu sendikaların toplu sözleşme yapma yetkisinin kaybolacağını hatırlatmaları üzerine Çelik “Türkiye’de 3 milyon 200 bin sendikalı işçi yok, 880 bin sendikalı işçi var. İstatistikleri yayınladığımızda geriye kalacak sendikaların büyük ihtimalle 11’i Türk-İş’in, 1’i Hak-İş’in Hizmet-İş sendikası. DİSK kapanıyor.” cevabını verdi.( Habertürk.com)

Leave a Reply