Deniz Feneri davasında sona gelindi, karar ise herkeste (zannediyorum Zahid akman ve hakkında soruşturma açılan 20 sanıkta bile) şaşkınlık yarattı. Çünkü dava sonucuna göre, örgüt ve dolandırıcılık suçu yoktu. Almanya’daki Deniz Feneri davasının Türkiye ayağı Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülmekteydi. 3.5 yıl gibi uzun bir süre sonunda eski RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın, ve Kanal 7 YK Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 20 sanık hakkında A.C. Başsavcılığı dava açmıştı. 2011 yılının ağustos ayında Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz soruşturmadan el çektirilmiş, Deniz Feneri dava dosyası, Veli Dalgalı ve Hakan Pektaş adlı savcılar tarafından 8 ay gibi bir zaman dilimi içinde tamamlanmış ve 526 sayfalık iddianame mahkemeye sunulmuştur.

İddianamenin en dikkat çekici noktası, şüpheliler hakkında nitelikli dolandırıcılık suçu yerine basit suçlardan dolayı dava açılmış olması. Bu noktanın dikkat çekici hale gelme nedeni ise, daha önce haklarında “ çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, üye olmak, nitelikli dolandırıcılık, evrakta sahtecilik” suçlarından soruşturma yürütülüyor olmasına rağmen dava dosyasında sadece “ özel belgede sahtecilik, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak ve kamu görevlisinin evrakta sahteciliğe iştirak” suçlarının yer almasından dolayı.

Önemli bir diğer nokta ise, soruşturma başında yürütülen sevk maddelerine göre sanıkların hakkında istenen hapis cezası 25 yıldan fazlayken, iddianamede Zahid Akman, Zekeriya Karaman da dâhil olmak üzere 20 sanık için 2 ila 14.5 yıl arasında hapis cezası isteniyor olmasıydı.

Üstelik davadan el çektirilip haklarında bir de dava açılan savcılardan olan Nadi Türkaslan önümüzdeki mayıs ayında Yargıtay’da hâkim karşısına çıkacak. Hem de “ evrakta tahrifat ve görevi kötüye kullanmak” suçu ile. Ve adalete bakın ki cezası 11 yıl hapis yatmak. Kısacası, Deniz Feneri davasında ne örgüt var ne dolandırıcılık. Bir tek suçlu var o da “ evrakta tahrifat ve görevi kötüye kullanmak” suçunu işleyen Türkaslan. 11 yıl yatsın da çeksin bakalım cezasını. Sütten çıkan ak kaşıklar da 11 yıl daha bir deniz feneri gibi bizi aydınlatsınlar, yolumuza ışık tutsunlar.

Leave a Reply