Vatandaşın biri çıkıyor… “Kardeşim nedir bu Kürt halkına yaptıklarınız… bakın bir bayramları var onu bile kutlamalarına izin vermiyorsunuz” cevap “eee kardeşim sizde devletin sizin için belirlediği gün ve sınırlar içinde yapsaydınız çok mu zordu yani…”

Bazen hakikaten dünyanın başka bir ülkesinde bizim yaşadıklarımız yaşanıyor mu diye merak ediyorum. Senelerdir süren bir savaş ve mağdur milyonlar. Bir bayram kutlanacaktı, geldiğimiz noktada bir parti yöneticisi kafasına isabet eden cisimle öldü, Ahmet Türk yumruk yedi, sonrasında 25 PKK’lı öldürüldü, 7 özel harekat polisi ve bir korucu şehit… ağlayan anneler, yetim kalan çocuklar.. ooo ne güzel bayram…

Yeni Türkiye’den bahsediyoruz ya durmadan sorunlarımızın artık çözüme ulaştığı, karanlık noktaların aydınlatıldığı, özgürlüklerin genişletildiği, devletin pisliklerinin ortaya döküldüğü, mağdurların haklarının geri verildiği… galiba bunlar için çok erken… Kim ne derse desin en büyük sorunumuz hak, özgürlük ve eşitliktir. Senelerden beri her geçen gün büyüyen bir Kürt sorunumuz ama hala bir çözüm üretemedik devletin kafasıda sorunlu galiba…

AK parti söylemlerini değiştirmeye başladı çözüm için Oslo’ya kadar gidenler artık “terör örgütüyle mücadele, siyasi uzantısıyla müzakere” diyor.  Son günlerde yaşananlar yine yüzümüzü gerçeklere döndürdü. Yıllardır ödediğimiz bedeller yetmiyor sanki, ödemeye devam ediyoruz ve devam edeceğimiz söyleniyor siyasiler tarafından. Her geçen gün yaşanan sorunların çözülmeyeceğine olan inanç artıyor oysa belki de hiçbir dönem çözüme bu kadar yaklaşmamıştık.

1992 newroz kutlamalarında ölen kimi kayıtlara göre 50, kim kayıtlara göre 130’dan fazla vatandaş bu çözümsüzlüğün sürmesi için mi öldü? “Siz nasıl vatandaşsınız halkın dükkanlarına, malına devlete zarar veriyorsunuz bu mu newroz?”

“Kürt halkının zihninde devletin yaptıklarını unutturmak çok zor be kardeşim” !!!

 

 

Leave a Reply