Nükleer Enerjinin Geleceği ve Hukuki Sorumluluk başlığı altında Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen konferansa katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız üniversitenin Maliye Bölümü öğrencisi olan Nesimi Yiğit Eryılmaz tarafından protesto edildi.

Bakan Yıldız’ın konuşma yaptığı sırada yukarıda adı geçen üniversite öğrencisi arkadaşımız sık sık sözünü kesmiş ve birden ayağa kalkarak AK Parti hükümeti aleyhine slogan atmaya başlamıştı. Yıldız’ın korumaları hemen üniversite öğrencisi genci susturmaya çalıştı. Ancak bu müdaheleyi gören Bakan Yıldız korumalarını uyararak genç arkadaşımızı yanına çağırdı.

Eryılmaz’ın kendisini ifade etmesine izin vermek için oturduğu masaya davet eden ve yanına oturtan Bakan Yıldız, öncelikle sarfettiği kelimeleri doğru bulmadığını, belden aşağı vurmaya çalışmanın hiçbir şey kazandırmayacağını uygun bir dille, kırıcı olmadan, kullanacağı kelimeleri dikkatle seçerek anlatmaya çalıştı. Daha sonrasında öğrencinin fikirlerini ve anlatmak istediklerini sakin bir biçimde dinledi. Konuşmanın ardından salondan tek başına çıkmak isteyen Eryılmaz’a beraber çıkacaklarını dile getiren Yıldız, konferans salonundan birlikte çıktığı gencin elini sıkarak üniversiteden ayrıldı.

“Başrolde Yumurta” yazısında da bir protestodan bahsetmiş ve hem öğrencilerin hem de Egemen Bağış’ın tavrını yanlış bulduğumu dile getirmiştim. Tam da bunun ertesi böyle bir haber izleyince arayı açmadan yazmak istedim. Bakan Yıldız’ı, yaşanan bu olay karşısında sergilemiş olduğu tutumdan dolayı tebrik ediyorum. Ve temenni ediyorum ki, gençlere kendilerini ifade etmek için hep böyle fırsatlar verilsin. Görüldüğü gibi, siz düşüncesini savunmak isteyen kişiyi karşınıza alıp, adam yerine koyup dinlediğiniz zaman onlarda üsluplarını değiştiriyor ve iletişim sağlanabiliyor. Herkes aynı fikri savunmak, aynı görüşte olmak zorunda değil, ama herkes birbirinin düşüncesine saygı göstermek zorunda.

                                                                                                                     

Leave a Reply