Geçenlerde yeni bir kitap aldım. Adı “AKP neden kazanır? CHP neden kaybeder?”  neredeyse 10 yıldır herkesin aklındaki soru bu. Tabi herkesin kendine göre bir cevabı var, bence yazar Ateş İlyas Başsoy bunu çok iyi etüd etmiş. Şimdi kitaptan birkaç cümleyi size sunuyorum. “10. Yıl Marşı, Atatürk iktidarının en güçlü olduğu dönemde; 1933’te yazıldı. Marştaki “Demir ağlarla ördük, ana yurdu dört baştan” sözünden AKP dışından kimsenin bir ders çıkarmaması tuhaf değil mi? Bir marşın içinde bile “somut-icraat” ekleme ihtiyacı hisseden Atatürk’ün iletişim tarzını kim örnek alıyor? “Göktürk uydumuz uzayda” diye ilan veren AKP mi? Yoksa bu mevzulara hiç takılmayan CHP mi?”

“Türkiye’de  yoksullar kümesinin oy verdiği homojen bir parti yok. Yoksullar MHP’ye, AKP’ye, BDP’ye ve CHP’ye oy verebilir. Aynı şekilde bir patron siyasi tercihine göre bu partilerden birini seçebilir. Kayseri’de işten atılan, yoksulluk ve yoksunluk çeken işsiz ve bir eli yağda bir eli balda gezen işverenin aynı partiye oy vermesi sınıfsal ayrımın değil sınıfsal bilincin olmadığını gösterir…” devam ediyor “ “Herkes için CHP” veya “Her şey Türkiye için” diyen AKP örneklerinden anlaşıldığı gibi…” “Herkese seslendiği iddiasındaki parti tıpkı herkes kavramı gibi muğlak olmalıdır.bu nedenle kitle iletişimde bulut gibi muğlak olmak zorundadır. Bunun ne demek olduğunu anlayan örnek için AKP’ye, anlamayan için CHP’ye bakınız.”

Yazarın incelediği noktalar gerçekten çok ilginç yukarıda ki soruya cevap arayanların bu kitabı bakış açılarını genişletmesi umuduyla okumasını tavsiye ederim.

Türkiye’de kim ne derse desin çok zayıf bir muhalefet var. Demokrasi için sağlam  iradeli ve dik bir muhalefetin olması şart. AKP rakipsiz olduğunu hissetmemeli çünkü şu ana kadar devlet yönetiminde yapılan yanlışlar böyle hissetiğinden kaynaklıyor. CHP kabuk değiştirmeli bu sadece onlar için değil Türkiye için lazım.

“Sizce Onuncu Yıl Marşı’nı çalsa birkaç oy da CHP alabilir mi? Böylesine yanlış bir iletimle yüzde 21 gibi rekor bir oy aldı. İnsanlara su ekmek aş diye tek kelime etmeden, sadace Onuncu Yıl Marşı’yla bu oyu almak muazzam bir başarı.” “ AKP önümüzdeki genel seçimde oyunu azaltmamak için her şeyi yapacak…” “Bu esnada CHP ne yapacak ? AKP’nin yaptığı her şeye karşı çıkacağı için geriye dönüp baktığında hemen herkes CHP’den bir kaktüs almış olacak.”

Umarım bu kadarı sizi bu kitabı okumak için meraklandırmaya yetmiştir.

Leave a Reply