Wikipedia’ya Erişim Yasaklandı!

Herhangi bir konuda araştırma yaparken akla ilk gelen sitelerden biri olan wikipedia’ya erişim 29 Nisan 2017 saat 8:00’da yasaklandı. İnternete erişimi olan herkesin anonim olarak katkıda bulunabildiği sanal ansiklopedi Wikipedia’ya girilen bilgiler kişiye veya kamuya zarar verecek yönde olmadığı sürece sitede yer alabiliyor.

Türk hükümetinin terör örgütleriyle iş birliği yaptığına yönelik ifadelerin kaldırılmasına yönelik girişimlerin Wikipedia tarafından önemsenmediğini belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) daha önce birçok kez erişime kapatılan sosyal medya kanalı Twitter’dan aşağıdaki açıklamayı paylaştı.

btk_twitter

https://twitter.com/BTKbasin/status/858356056229130240

BTK’nın site bilgileri sorgulama sayfasında ise şu açıklama yer almakta:

btk_sitesorgu

http://internet.btk.gov.tr/sitesorgu/

Bilgi edinmek isteyen birçok kişiye bilimsel olarak yayınlanmış makalelere atıf yapılarak bilgi sağlayan Wikipedia’ya erişimin engellenmesi sosyal medyada fazlasıyla tepki aldı. Wikipedia’nın iki kurucusundan biri olan Jimmy Wales Twitter hesabından “Bilgiye erişim temel insan haklarından biridir. Türk halkı, bu hakkı savunmanız için her zaman size destek olacağım.” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

wikipedia_wales

Dünya ve yerel basında çoğunlukla özgürlüğün kısıtlanması olarak yer alan haber, kimi yerel basında ise terör destekçisi websitesine gereğinin yapılması olarak başlıklarda yerini buldu.Türkiye aldığı bu kararla Çin ile beraber Wikipedia’yı tamamıyla engelleyen iki ülkeden biri oldu.  Geçmişte Wikipedi’ye sayfa bazlı engel uygulandığını belirten Turkey Blocks’tan Alp Toker “Daha önce, mahkeme kararıyla sayfalar tek tek engellenebiliyordu. Ancak Wikipedia’nın 2015’te HTTPS (güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) protokolüne geçmesinin ardından erişim sağlayıcıları artık tüm siteyi engellemek zorunda kalıyor” dedi.

 

Medyada son zamanlarda Türk hükümetinin sosyal medya ve internet sitelerinden dört talepte bulunduğu bilgisi yer alıyor. Bu dört talep ise:

 • Türkiye’de temsilcilik açılması,
 • Uluslararası hukuka uygun hareket edilmesi,
 • Mahkeme kararlarının uygulanması,
 • Türkiye’ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası olmamaları

 

Öğrencilerin sıkça yararlandığı bu özgür internet ansiklopedisine erişim ancak VPN ile sağlanabiliyor.

wikipedia

 

Kaynakça

 • https://static.independent.co.uk/s3fs-public/styles/article_small/public/thumbnails/image/2016/10/26/11/wikipedia-globe-handheld.jpg
 • http://www.bbc.com/news/world-europe-39754909
 • https://www.theguardian.com/world/2017/apr/29/turkey-blocks-wikipedia-under-law-designed-to-protect-national-security
 • http://edition.cnn.com/2017/04/29/europe/turkey-wikipedia/
 • https://www.bloomberg.com/politics/articles/2017-04-29/duterte-will-urge-trump-against-north-korea-war-in-saturday-call
 • http://www.independent.co.uk/news/world/europe/turkey-blocks-wikipedia-internet-erdogan-online-wiki-is-it-down-a7708941.html
 • http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1477869-wikipedia-engellendi
 • http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-39718562
 • http://odatv.com/wikipediayi-engelleyerek-kendi-ayagimiza-kursun-siktik-3004171200.html
 • http://www.sozcu.com.tr/2017/gunun-icinden/vikipedi-wikipedia-neden-kapatildi-ne-zaman-acilacak-1822325/
 • http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/04/30/teror-destekcisi-wikipediaya-yasak

Leave a Reply

3 comments

 1. Bayram

  Konuyla ilgili şimdiye kadar okuduğum en detaylı ve nesnel haber. Vikipedi maddesi gibi olmuş. Gibi.

 2. Bayram

  Vikimedya dava açmış ve şu an dava AYM’de. Merakla bekliyoruz :)

 3. Bayram

  Yani öncelikli olarak kendileri maliye bakanı değil. Diğer taraftan diyelim ki maliye bakanı. Söylediğin şeyleri destekleyeceksin. Hele hele olay böylesine kamuya mal olmuşken neden kamu bilgilendirilmez böyle kapalı kapılar ardından atılıp tutulur, rakamlarla konuşulmaz. Tamamen üstü kapalı boş siyasi laflarla göz boyanıyor. Bir diğer konu yalan yanlış bilgilendirme mevzu. Öncelikli olarak bilimsel bilgi üretiminde factler ve datalar üzerinden bilgi üretilir. Wikipedia bilimsel uğraşıda yararlanılan bir kaynak değildir. Çünkü anonimdir sağlam bir referans kaynak sayılmaz bu manada. Ancak wikipedia kamuya bilgi verir ve bunu verirken bazı standartlara göre hareket eder. Beş para etmez gazetelerin ve milyonlarca internet sayfasında sunulan asparagas olgulara göre bilgi vermez. Dolayısıyla yalan yanlış bilgi veren her internet sitesinin kapanması bu ülkede mümkün olmadığı gibi diğer hiçbir ülkede mümkün değildir(kuzey koreyi bu konuda tenzih ediyorum). Kaldı ki yalan yanlış bilgi veren bir kaynağın çürütülme mercii bakanlık değil özgür medyadır, halktır. Bilginin kaynağının tartışıldığı ya da sağduyuyla yaklaşıldığı yerler buralardır. Eğer bugün hala bir çok kişi bilgiye buralardan ulaşıyorsa bu bir sağduyunun sonucudur ve kamunun teveccühüdür bakanın değil. Is big brother watching me?