ABD Artık YPG’ye Silah Vermeyecek!

Suriye’de IŞİD’e karşı bölgenin etkin gruplarına silah ve mühimmat desteği sağlayan Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) son günlerde önemli açıklamalar geliyor. IŞİD terörüne karşı PYD’nin silahlı kanadı YPG ve Suriyeli muhaliflere destek olan ABD’nin Haseke’ye geçen ay gönderdiği 50 tonluk mühimmatın bir kısmının YPG’ye ulaştığının Salih Müslim tarafından açıklanması, Ankara’dan büyük tepki aldı.

ABD kanadından mühimmatların kime gönderildiği ve kime ulaştığı ile ilgili çelişkili bilgiler, bu süreçte yayılmaya başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yardımın 5 bin kişilik Arap milislere gittiğini söylemişti. Fakat ardından PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in “Bize de silah geldi.” açıklaması, çeşitli tartışmalar başlattı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook ise basın toplantısında, Arap muhaliflerin ve Kürt güçlerinin de silahları aldığını söyledi.

Bu tartışmalı bilgilerin ardından Türkiye, çeşitli girişimlerde bulunarak  ABD ile bazı görüşmeler gerçekleştirdi. Ankara’nın endişelerini haklı bulan ABD kanadından geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklama geldi. ABD’nin IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonların sözcüsü Steve Warren Pentagon’da düzenlenen basın toplantısına sinevizyon aracılığıyla katılarak, ABD’nin artık YPG’ye silah ve mühimmat desteğinde bulunmayacağını açıkladı.

Warren, gelen sorular üzerine yaptığı açıklamada daha önce havadan balyalar halinde yapılan yardımların Suriye Arap koalisyonu için olduğunu ve şu anki politikalarının sadece Arapların başını çektiği Suriyeli muhalif gruplara destek olacağını söyledi. Ayrıca gelen bir soru üzerine Türkiye ile yapılan diplomatik görüşmelerin ayrıntılarına giremeyeceğini, Türkiye’nin NATO müttefiki ve IŞİD’le mücadelede yakın müttefikleri olduğunu ifade etti.

Steve Warren’ın bu açıklamasından bir gün sonra Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby “IŞİD’i kovalamakta etkili olan IŞİD karşıtı savaşçıları” desteklemekte kararlı olduklarını söyledi.

Fakat ABD’nin bahsettiği Suriye Arap Koalisyonu, “Demokratik Suriye Birlikleri’nin” bir kolu. Suriye Demokratik Birlikleri ise ABD’nin çabası ile kurulan YPG kontrolündeki bölgenin güneyinde Arap çoğunluklu bölgelerde etkili olan, fakat en güçlü grubunun YPG olduğu IŞİD ile savaşta etkili bir birlik.

Al-Jazeera’de yayımlanan bir rapora göre; YPG’nin Suriye Arap Koalisyonu ile yan yana çarpıştığı, dolayısıyla Demokratik Suriye Birlikleri’ndeki herhangi bir gruba gelen desteğin her grup tarafından kullanılabileceği YPG kaynaklarına dayandırılarak iddia ediliyor.

Ayrıca Demokratik Suriye Birlikleri’nin kurulduğu gün, ABD’nin yardımı gerçekleştirmesi ve YPG dışında hiçbir grubun böyle bir yardımın kendilerine ulaştığını açıklamaması soru işaretlerine sebep oldu.

Fotoğraf: BBC

Kaynakça

http://www.aljazeera.com.tr/haber/abdden-ypgye-artik-silah-yok

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/abd-ypgye-yardimi-gercekten-kesiyor-mu

Leave a Reply