24 Kasım sabah dokuz sularında Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus jeti düşürüldü. Olayın yankıları hala sürerken, saldırı sonrası  jetten paraşütle atlayan iki pilottan biri bölgede faaliyet gösteren cihatçılar tarafından öldürüldü. Bu sabah Rus ordusunun yaptığı açıklamaya göre  diğer pilotun Suriye ordusu tarafından bulunduğu belirtildi. Söz konusu durumun analizini yapmak yerine Bayırbucak bölgesinde faaliyet gösteren El-Nusra ve Türkmen Grupların ne için ve nasıl savaştığını anlamak daha anlamlı olacaktır.

Bayırbucak bölgesi Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı bir yer. Son günlerde Rus jetlerinin bombardımanıyla tekrar gündeme gelen bu bölge, Türkmen silahlı grupların da geçmişten bugüne oyun alanı konumunda. Sputnik News’in ulaştığı, Suriye’de ticaret meslek örgütlerinde yöneticilik yapan Ali Türkmani bölgede ağırlıklı olarak El Nusra ve yine aynı örgüte yakınlığıyla bilinen Türkmen grupların varlığına dikkat çekiyor. Saldırı sonrası yayınlanan videoda görülen bir Rus askerinin cesedi etrafında tekbir getirenlerin, bu Türkmen gruplardan biri olan 2inci Sahil Tümeni olması ise  diğer önemli nokta.

El Nusra ve Bayırbucak İlişkisi

Rusya ve Suriye ordusunun mücadele ettiği grupların başında gelen El-Kaide’nin kolu  El-Nusra’nın bölgedeki faaliyetleri ise geçmişe dayanmakta. Russian Today’in haberine göre cihatçı gruplara yakınlığıyla bilinen haber kaynakları, El-Nusra’nın uzun zamandan beri bölgede olduğunu doğrulayan haber ve fotoğrafları  servis etmeye devam ediyor. Haberde El Nusra militanlarının Kesab saldırısı ile Alevilerin katledildiği saldırılarda Türkmen cihatçı gruplarla birlikte hareket ettikleri de belirtiliyor. Eski CHP Hatay milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu kısa süre önce verdiği röportajda Rusya’dan gelen Çeçen ve Kafkas kökenli terör örgütü mensuplarının da Bayırbucak’ta bulunduklarını ve bu kişilerin sık sık Türkiye-Suriye sınırını geçtiklerini dile getirmişti.

Son Saldırı ve Türkmen Gruplar

Bölgede Bayır Bucak Türkmen Cephesi’nin yanı sıra  Sultan Selim Tugayları ve 2nci Sahil Tümeni konuşlanmış durumdalar. Saldırı sonrası DHA’nın ulaştığı 2nci Sahil Tümeni komutan yardımcısı Alparslan Çelik verdiği demeçte pilotlardan ikisini paraşütle inerken vurduklarını açıklarken, Türkmen Dağı’nın Türklere ait olduğunu dile getirdi. Sendika.org’un ulaştığı bilgiye göre Alparslan Çelik’in gruba katılmadan önce Elazığ’da yaşadığı ve Ülkü Ocaklarında çalıştığı ifade ediliyor.

Türkmendağı ve Bayırbucak Neresi?

Türkmendağı Hatay Yayladağı’nın tam karşısına bulunmakta. Bayırbucak olarak anılan yerin Bayır bölgesi, Türkmendağı tepelerinin doğusunu oluşturuyor. Bucak bölgesi ise bu bölgenin batısını oluşturuyor ve Ermeni kasabası Kesab’ın da batısında kalıyor. Türkmen bölgesinin giriş kapısı olan Kesab, cihatçı grupların 21 Mart 2013’te başlattıkları ‘Enfal’ yani ‘Ganimetler’ adını verdikleri saldırıların hedefi olmuştu. Kasabaya saldıran gruplar arasında El Nusra ve Bayırbucak Türkmen Cephesi de bulunuyordu.

Alpaslan Çelik (en soldaki) Elazığ’ın Keban İlçesi’nin MHP’li eski belediye başkanı Ramazan Çelik’in oğlu. Elazığ’da çekilen bu fotoğrafı Çelik’in arkadaşı B.D, 16 Ocak 2014 tarihinde Facebook hesabında paylaştı.

 

[box_dark]Kaynakça[/box_dark]

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20151123/1019209842/suriye-turkmen-nusra-bayir-bucak-turkmendagi.html

Leave a Reply

1 comment

  1. Faruk

    yetersiz bir yazı…