Kadın mıdır Kız mıdır?

Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen..

Yıllardır ”kadın” denilince bu dizeler geliyor aklıma. Ne de güzel ifade ediyor Nazım. Kadının yeri bu ülkede öküzümüzden bile sonra geldi hep.

Dün bir kez daha kanıtlandı bu dizelerin doğruluğu.

20 yaşında gencecik bir üniversite öğrencisi. Özgecan Aslan. Akşam evine dönmek için bindiği dolmuşta kaçırıldı. Tecavüze uğradı. Yakıldı. Bedeni dereye atıldı.

Katilleri yakalandı, yakında da cezaevinin yolunu tutarlar.

”Adil düzenimiz” bu tip insanları belli bir süre tutar içeride. Ama asıl önemli olan bu canilerin bile topluma yeniden kazandırılmasıdır. Üzerinden çok geçmez çıkar bir tane af. Ee sonuçta içeride pişman olmuştur katiller. Bir de dine sığınmışlarsa tamam. Her şey bir anda unutuluverir.

Katiller ”şimdilik’‘ içeride, Özgecan mezardadır.

Özgecan’ın ardından birileri sosyal medyada nutuk atmaya başladı bile. Ailelere ”kızlarını korumak” adına akıl vermeye kalkanlar, ”kızını dövmeyen dizini döver!” diyenler, ”dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek köpek hırlamaz” yazanlar bu vahşetle birlikte tekrar çıkıyorlar mağaralarından.

Ya da bir diğer tarafta ”erkek düşmanları” yükselecek. Bütün suçu erkeğin sapkınlığına, uçkuruna ya da ataerkilliğine bağlayacak.

Ve asıl gerçek ”Katiller” aramızda dolaşmaya devam edecek.

Bugün Özgecan’ı katleden o üç canavar tabii ki suçludur. En ağır şekilde yargılanmalı ve Özgecan’ın hakkı bir şekliyle alınmalıdır. Yaşamının baharında, umutları, hayalleri olan bir genç kızın hesabı elbet sorulmalıdır.

Ancak bugün o katiller kadar suçlu olan, o yaratıklara bu cinayeti işleme cesaretini veren Azmettiriciler unutulmamalıdır.

”Bir tane kadın mıdır, kız mıdır, bilmem. ” (Recep Tayyip Erdoğan)

”Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün? Anası ölsün. ”(İ. Melih Gökçek)

”Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar. ” (Recep Akdağ)

Alıntılar sayfalarca yapılabilir böyle bir zihniyette. İşte Azmettiriciler ortadadır.

Son 12 yıldır kadın cinayetlerinin %1400 oranında artması ne tesadüftür ne de Allah’ın hikmeti. (1)

Sebebi gayet açıktır. Hükümetin izlediği dinci-gerici, anti-laik, işçiye, öğrenciye, emekçiye düşman politika en çokta kadınları hedef almaktadır.

Kadını toplumsal hayatta silikleştirmeye çalışan, ona sadece kara çarşafı layık gören, hırsızları aklayan, katilleri paklayan, tecavüzcüleri kutsayan AKP Hükümeti’ne göre;

Kadının kahkaha atması iffetsizlik, hamileyken sokağa çıkması arsızlık, mini etek giymesi ise namuzsuzluktur.

Kendi dinsel referansları ile kurmaya çalıştıkları ”Yeni Türkiye” de Özgecan Aslan  ne ilktir ne de son olacaktır. Bu ötekileştirmeye dayalı düzeni kuranlar topraklarımızdan kazınmadıkça ne yazık ki bu katliamların sonu gelmeyecektir.

Bizleri her gün yeni bir kadın tacizine, tecavüzüne, cinayetine alışır hale getirenler;

Bu böyle gidecek demek değil elbet. Artık iki elimiz de yakanızda. Katiller kadar onları meşrulaştıran, azmettiren, onlara cesaret veren sizlerde suçlusunuz.

Biz kadınlar olarak daha öfkeli, daha kararlı ve daha da güçlü bir şekilde karşınızdayız. Safımız Münevver Karabulut’un, Ayşe Palalı’nın, Özgecan Aslan’ın safıdır. Bu sistemi alaşağı edene kadar saflarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Barikatların en önünde olacağız hem de. ” Elinin hamuruyla” bulaşma bu işlere diyenlere inat kadınların gücünü göstereceğiz.

Bugün Özgecan’ın cenazesinde geride durun diye fetva veren İmam’a karşı gelip Özgecan’ın tabutunu omuzlarında taşıyan kadınlar, kadınlarımız;

İşte bu memleketi de yine kadınların isyanı, kadınların öfkesi, kadınların direnişi kurtaracak!

 

 

1-http://www.tukd.org.tr/basinhaber07.asp

 

 

Leave a Reply

2 comments

  1. akar

    Kardesim yazini okudum .kadin katillerini iskenceyle öldürüp temizliyeceksin .cezasini cekip disari cikan ve bir daha gunah islemeyen insan sayisi cok az.ben kanun yapici olsam basit suclar haric gerisini idam ederdim.cunku hapisaneler o insanlar icin adeta universite gibi orda kendilerini dahada gelistiriyorlar.ama sunuda unutmamak gerek insanlarin giyinisleri artik iyice zivanadan cikti.vucut hatlarini tamamen gosteren,goguslerin ortada oldugu,bacaklar desen nerdeyse ic camari gorunecek sekilde ortada dolasan aklinca kendisinin cok sik oldugunu herkesin ona giptayla baktigini sanarlar.oysa tam tersi ben gordugum olaylardan birini ornek vereyim carsida gidiyorum ,bir bayan dedigim sekilde giyinmis ve onun gectigi yerlerde hayat adeta donuyordu,iki kadin aralarinda bu nasil giyinis hic ahlak kalmamis bu insanlarda diye konusuyorlardi.size bir soru sormak istiyorum,eger bir trilyonunuz olsa (cok guzel olarak deger yuksek)onu disari koyabilirmisiniz.koyamassiniz.neden calinir diye.peki hirsizlik gunah degilmi,gunah ama yinede yapiyorlar.ayrica bunu yapmalarini istermiscesine siz paranizi disari koydugunuzda hirsiz tovbe etmis olsa bile onu bastan cikarabilirsiniz.ciplaklik normalmidir,degildir.peki acik giyinmeyipte normal giyinsek ne olur.simdi televizyonlarda bir suru sapik programlar,filmler,hatta minicik cocuklarin seyrettigi cizgi filmerin icinde bile subbinal mesajlar var,onarin beynini kucukken kemirmeye ve akillarina sex olayini yerlestiriyorlar.bu insanlari asil yoldan cikaran paranoyak ,sapik,katil olmasinin en buyuk nedeni televizyon,internet ve cep telefonudur ve bunlari yapip satan tonlarca para kazanan kisilerin cocuklari ise bu teknolojinin olmadigi eski sistemle calisan özel okullarda egitim goruyorlar.cunku ayni zarari cocuklarininda gormesini istemiyorlar.

  2. akar

    Bensu hanim size birsey daha soyliyecegim.bu televizyonlarda yayinlanan programlar,cizgi filmler,yarismalar hakkinda insanlara zarar verdigini ahlak degerlerine zarar verdigini anlatan bir yazi yazin,veya program yapin bakalim bunlari yayinlayabileceklermi.hayir onlar bunu asla kabul etmezler ama bir cinayet ve tecavuz veya kadina siddet olayi oldumu sabahtan aksama kadar ayni seyi gosterirler.ama bunlari yaptiran zaten onlar onlarin yaptiklari programlar,insanlarin beynine durmadan zararli mesajlar pompaliyorlar.mesela bir olayda durakta otobus bekleyen insanlarin sagina soluna birseyler giriyo ama ses yok canlari yaniyor bazilari polisi ariyor polis arastirma sonunda bunu yapan iki okul cocugu cikiyor,cocuklar yuksek bir binaya cikip elerindeki havali tufeklesirf eglence olsun diye bilgisayar oyunlarinda oldugu gibi insanlari vuruyorlar ve bundan cok zevk aliyorlar.benim anlatmak istedigim biran once bu sorunun halledilmesi gerektigi yoksa idamda olsa sorun cozumlenmes ,yine birileri ölür aileler parcalanir ,simdi katil idam edilse ne olacak o insanlarin hayatlari eskisi gibi olacakmi hayir.peki cozum ne .cozum cesmenin anltindaki kova artik tamamen dolmadan,tasmadan,cesmeyi kapatmaktir.bilmiyorum dusuncelerimi tam olarak anlatabildimmi.bu medyanin arkasinda dunyayi seytani guclerle yonetmek isteyen illiminatu orgutu var.ve biz onlarla mucadele etmeliyiz