Mansur Yavaş Röportajı

Bilkent Siyaset Platformu İdris Bal’ın ardından Mansur Yavaş’a konuk oldu. Misafirlerini kendi bürosunda ağırlayan Yavaş, platform aracılığıyla kendisinden talep ettiğim röportaj isteğini geri çevirmedi. Yaklaşık 1 saat süren sohbetimizde kendisiyle seçimlerin ardından yaşadığı süreci, siyasetteki bundan sonraki yol haritasını ve ‘Sevdamız Türkiye’ platformunun geleceğini konuştuk, verdiği cevaplar oldukça samimiydi. 

10689660_614019665374526_7445731430512433785_n

 

Seçimlerden sonraki dönemi nasıl geçirdiniz, günleriniz nasıl geçiyor?

 Mansur Yavaş: YSK ve anayasa mahkemesine itiraz süreciyle geçti, onun haricinde seçimlerde de söylemiştim Ankara’da avukatlık yapıyorum seçimi kaybedersem avukatlığa devam edeceğimi belirtmiştim, şimdilik avukatlığa devam ediyorum.

Size oy veren büyük bir kesim CHP’yi sandıklara sahip çıkamamakla suçluyor, o gece yaşanan skandalları da düşünecek olursak CHP Örgütü’nü suçluyor musunuz?

Mansur Yavaş: Hatalarımız oldu bunu kabul etmemiz lazım fakat bu hata hepimizindi. 160 bin gönüllümüz var Facebook üzerinden örgütlenmiş, bu kadar gönüllü varken sandığa sahip çıkamamak kusuru hepimizin açıkçası. Ben bunu sadece CHP Örgütü’ne ait görmüyorum.

Seçimde CHP’den aday olduğunuz için ülkücü camia ile aranızın açıldığını düşünüyor musunuz?

Mansur Yavaş: Seçim sonucu böyle bir durumun olmadığını gösteriyor çünkü sonuçlara baktığınız zaman il genel meclisi ve belediye meclisi oylarında MHP’nin yüzde 18 oy aldığını görüyorsunuz ama büyükşehir oy oranlarına baktığınızda MHP’nin oyu yüzde 7.5 yani MHP’ye oy veren yüzde 18’lik kesimin yaklaşık yüzde 60’ı büyükşehirde bize oy vermiş.  Aslında ülkücü camia cevabını vermiştir tabii ki anlayana.

  10371381_614018692041290_2717138706980759181_nSon dönemlerde CHP farklı kesimlerden isimleri partiye kazandırmaya çalışıyor, o kişilerden biri de sizdiniz fakat gelen MYK teklifini kabul etmediniz, neden böyle bir karar aldınız?

Mansur Yavaş: CHP bir kurultay yaptı ve kurultaydan önce bana sordular siyasete nasıl devam etmek istiyorsunuz diye. Parti meclisi üyeliği, MYK ya da milletvekilliği teklifinde bulundular fakat ben istemediğimi söyledim. Biz Ankara’da güç  birliği yapmıştık Cumhuriyet Halk Partisi ile, eğer yine ileride bir güç birliği yapacak zemin olursa CHP ile siyaseti düşünürüz fakat şu an orada aktif bir siyaset yapmayı düşünmüyorum bunun bana da faydası olmaz çünkü benim görüşüm belli aynı zamanda CHP’ye de faydası olmaz tam tersine eleştiri konusu olur.

Çok merak edilen bir soru var ‘Mansur Yavaş bundan sonra ne yapacak, aktif siyasette yer alacak mı?’

Mansur Yavaş: Siyasette şu an Sevdamız Türkiye adında bir platformun temellerini atıyoruz, Ankara’dan ve Türkiye’den bizi desteklemek isteyen insanları bir araya getirmek için uğraşıyoruz çünkü Ankara’da şu zamana kadar yaşanmamış bir şey yaşanmıştı ilk defa CHP’li ve MHP’li insanlar gönüllü olarak bir araya geldi üstelik bu ortamı bozmak isteyen birçok insana rağmen. Hatta zaman zaman Ak Partili bayrakları da mitingimizde gördük, demek ki toplumun bir ayrışmaya değil birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Eğer siyasette aktif olarak yer alırsam misyonum birlik ve beraberliği sağlamak olacak.

Sevdamız Türkiye Platformu partileşecek mi peki? Alternatif olabileceğinizi düşünüyor musunuz?  

Mansur Yavaş: 2014 seçimleri bize derin ayrılıkları olan iki zıt görüşün belli bir hedef karşısında nasıl bir araya gelebildiğini gösterdi yani açıkçası bana seçimden önce böyle bir şey olur mu deseydiniz ben gerçekten tereddütlü cevap verirdim, olmasını isterim ama olur mu bilmem derdim.

Ankara’da çok güzel bir ortam yakaladık ve bu ortamın devam etmesini isteyen çok insan var, Türkiye’nn her yerinden mesaj geliyor bununla ilgili olarak. İnsanlar artık sonu gelmeyecek kavgaların bitmesini istiyor, bunlarla zaman kaybetmek istemiyor. Bence artık değerler üzerinden kavga etmek yerine ülkemizin sorunlarını nasıl ortak bir şekilde çözebiliriz sorusuna cevap aramamız gerekiyor,kişileri değil projeleri tartışmamız gerekiyor.Bunun için bu Sevdamız Türkiye platformunda belli konuları ortaya çıkarıp şu an Türkiye’de insanlar için çile olan ne varsa bunların üstesinden nasıl geleceğimizi düşünüp bunlara ilişkin çözümler üretmeye çalışacağız. Eğer başarıya ulaşabilirsek belki partileşebiliriz,seçime girilmezse partileşme ihtiyacı yoksa bile Sevdamız Türkiye Platformu ile bütün siyasilere kendi çözüm önerilerimizi sunacağız. Bir sadece eleştiri yapmayacağız aynı zamanda çözüm önerisini de sunacağız.

 

Leave a Reply