Antalya…

Toros Dağları, Düden Şelalesi, Karain Mağarası, Kaleiçi, Aspendos, Dim Çayı… 7 Haziran genel seçimlerinde Ankara’ya 14 tane milletvekili gönderecek.

 

Antalya’da dün neler olduğuna bakacak olursak…

 

2011 genel seçimleri…

AKP: %38… 6 milletvekii

CHP: %33…. 5 milletvekili

MHP: %20… 3 milletvekili

 

2014 yerel seçimleri

AKP:  %36

CHP: %34

MHP: %24

19 ilçenin;

10’unu AKP, 5’ini CHP, 4’ünü de MHP kazandı.

 

AKP

İstanbul’dan aday adayı olup, Antalya adayı gösterilen, oyunu İstanbul’da kullanacak olan Sena Nur Çelik AKP 5. sıra adayı

Antalya, 2011 genel seçimlerinde AKP’ye 6 milletvekili vermişti. 6 vekilin iki ismi AKP’nin ağır toplarındandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Eski Bakanı Vecdi Gönül, 3 dönem kuralından dolayı liste dışında kaldılar. Diğer milletvekillerinden Menderes Türel ise yerel seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Lokomotif görevi için AKP, Antalya’ya Karaman eski milletvekili ve Ulaştırma Eski Bakanı Lütfi Elvan’ı 1. sıraya koydu.  Lütvi Elvan ulaştırma bakanlığı görevinden olsa gerek halen halk ile buluşmasında yol yapacaklarından bahsediyor.

2.sıra adayı ise eski il başkanı Mustafa Köse. Gençlik kollarından il başkanlığına uzanan siyasi yaşamı 8 Haziran günü milletvekilliği ile devam edeceğe benziyor.

AKP Antalya’da kadın adaylara da yer verdi. 3 tane kadın adayın iki tanesi seçilecek sıralarda kendilerine yer buldu. 4. Sırada Gökçen Özdoğan Enç ve 5. sırada Sena Nur Çelik.

 

CHP

Ön seçim yapılan illerden birisi de Antalya idi. Son yerel seçimlerde elinde bulunan büyükşehri AKP’ye kaptıran CHP’de, ön seçim Antalya’da da etkisini göstermiş durumda.

.

Antalyalıların, Halkın Dokturu dediği Niyazi Nefi Kara CHP 1.sıra adayı

2007 ve 2011 yıllarında yapılan genel seçimlerde aday adayı olmasına rağmen genel merkez tarafından aday gösterilmeyen Niyazi Nefi Kara, ön seçimden 1. çıkarak CHP Antalya 1. sıra adayı oldu. Antalyalı, halkın dokturu diye hitap ediyor kendisine ve sevilen birisi, Manavgatlı.

Eski genel başkan Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu’nun kontenjan teklifini reddedip ön seçime girmek istedi ve 2. çıktı.

2009 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, 2014 yerel seçimlerinde koltuğu AKP’li Menderes Türel’e kaptıran Mustafa Akaydın 4. sıra adayı.

CHP Antalya İl Eski Başkanı Devrim Kök ise 5. sırada.

 

MHP

Her seçimde Antalya’da oylarını arttırmakta.

2009:  %17

2011:  %20

2014: %24

MHP aday listesi açıklandığında, genel merkez tarafından karar verilen Antalya aday listesi beklenenden farklıydı ve seçmeni memnun etmedi . Aday listesinde olması beklenen, MHP’nin 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Adayı olan ve Antalya’da MHP oylarının artmasında etkisi olan Kemal Çelik’in liste dışı kalması şaşkınlıkla karşılandı.

Cafer Uyar Alanya’yı kazanan MHP’nin ilçe başkanı idi. MHP 5. sıra adayı

 

Bir diğer yandan; son yerel seçimlerde Antalya’nın  Manavgat ilçesinde 3. parti olan MHP, aday listesinde 1, 3 ve 4.sıralarda Manavgatlı adaylara yer verirken, Alanya Belediye Başkanlığı’nı kazanan ilçe başkanı Cafer Uyar’a ise 5.sırayı uygun gördü.

Mehmet Günal, 2007’den beri Antalya milletvekilliği yapıyor ve yeniden 1.sıra adayı. 2.sıra adayı ise Bahçeli’nin başdanışmanı Ahmet Selim Yurdakul.

 

 

 

 

Bağımsız Aday Hasan SUBAŞI 

Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Hasan Subaşı

1989-1999 yılları arası Doğruyol Partisi’nden Antalya Belediye Başkanlığı yaptı .

Antalyalıların Efsane Başkanı. Herkesin saydığı, sevdiği bir isim. Elmalı doğumlu. Ailesinin bir bölümü Finike tarafında. Bu sebepten dolayı Antalya’nın batısı oy deposu olarak görülüyordu Subaşı için. Ama partilerin milletvekili  aday listeleri açıklanınca ve AKP,CHP,MHP üçlüsü Antalya’nın ilçelerine göre adaletli sıralama yapmayınca çoğu ilçede tepki oylarının Bağımsız Aday Hasan Subaşı’na gideceği düşünülüyor. En büyük tepki ise büyük bir oy potansiyeline sahip Alanya’dan.

Parti listelerinde Alanyalı adaylar seçilecek sıralarda şans bulamayınca, AKP kanadı da Alanya’da oluşan bu aday boşluğu fırsatından yararlanmak niyeti ile Sena Nur Çelik’i aday gösterdi. Kendisi İstanbul’dan aday adayı olmasına rağmen Antalya adayı gösterilen ama şehir merkezinden Alanya Kalesi’ni bulamayacak kadar Alanya’ya yabancı olan birisi.

Partilerin aday listelerinde unutulan Alanya ve benzeri ilçeler; seçim pusulasında da siyasi partileri unutup, bağımsız aday Hasan Subaşı’ya oy vererek, Ankara’daki parti genel merkezlerine bu seçimlerde bir ders verme düşüncesindeler.

Hasan Subaşı’nın seçilmesi için 70-80 bin arasında oya ihtiyacı var. Seçilirse AKP’nin bir milletvekilliğini yer. Eski DYP’lilerden ve CHP’li küskünlerden de oy alır. Ayrıca MHP’li ve AKP’li seçmenden de oy alabilme potansiyeline sahip.

Neden bağımsız aday olduğunu şöyle açıklıyor Subaşı:

“Parti içi demokrasiyi gerçekleştiremeyen partilerin, geçmişte davetlerini kabul etmekte tereddütler yaşadığım için bu yolu seçtim ve bağımsız milletvekilli adaylığını tercih ettim.”

 

 

 

Leave a Reply

1 comment

  1. enes benan

    düşüncelerine aynen katılıyorum. Yerinde tespitlerde bulunmuşsun