Merkez Sağ Olmadan Asla

Çok değil sadece son on ay içerisinde iktidar partisi AKP’yi  yıpratmış olan veya yıprattığı öngörülen olaylar:

 *Gezi Parkı

*Dershaneler kapatılacak iddiası

*17 aralık

*Ayakkabı kutuları

*Bakan ve milletvekili istifaları

*Ses tapeleri

*Cemaat ile çekişme

*Twitter ve Youtube’a erişimin engellenmesi

Bu kadar kısa sürede böylesine sıkıntıya giren bir iktidar partisinin oyları şu an gayri resmi sonuçlara göre %45. Son genel seçimlere göre 5 puan kayıpta, son yerel seçimlere göre ise 7 puan artışta.

İktidar da bulunan parti bu kadar yıpranmışken CHP’nin %27, MHP’nin  ise birkaç puanlık artışla %17 oy almasına ‘İnsan gerçekten hayret ediyor.’ 3 Kasım 2002’de iktidara gelen AKP  yerel, genel ve referandum seçimleri ile birlikte bugün 8. galibiyetini kutluyor. CHP 2002,  MHP ise 2007 den beri mecliste aktif olarak muhalefet yapmalarına rağmen her seferinde sandıktan birinci parti çıkan AKP oluyorsa artık muhalefet partilerinin kendilerine bazı soruları sorma zamanının geldiğini düşünüyorum.  Bu muhalefet devam ederse Türkiye’de  gelecekteki seçim sonuçlarında değişen tek şey yapılacak olan seçimlerin tarihi olur.  CHP %30, MHP%20 bandını aşamaz.

Diyeceksiniz ki medya da  AKP’yi  destekliyor. Peki  Samanyolu TV, Bugün TV ve bu kanalların gazeteleri AKP’yi desteklemeyi bırakmalarına rağmen yine seçim sonuçlarında değişen en küçük bir şey yok.

AKP’ye alternatif bir merkez sağ partisi kurulmadığı veya şu an mevcut bir merkez sağ partisinde canlanma olmadığı sürece AKP oyları  %40 bandından aşağı inmez.

AKP seçmeninin MHP ve CHP ile zıt kutup oluşturduğu, olaya artık onlar ve biz olarak baktıkları için AKP’den iki muhalefet partisine oy kayması gelecekte görünmüyor gibi. Bu sadece merkez sağda oluşacak yeni bir hareketle sağlanır. Yoksa her seçim aynı tablo ile karşılaşırız.

NOT: Seçimi kazanan tüm adaylara hayırlı uğurlu olsun.

 

Leave a Reply

1 comment

  1. yılmaz koşar

    tayyip akp’lilerin kendini iyi hissetmesini sağlıyor. biz de onları sürekli aşağılıyoruz o yüzden akp’de kalmaları normal. başörtüsü askeri vesayet gibi konular yüzünden zaten chpye oy vermeleri imkansız. kendilerini iyi hissedecekleri bi parti olması lazım. bizlerin de onlarla iletişim kurup evet haklısınız tayyip çok süper ama daha iyi bi parti var gelin sizi şöyle alalım dememiz lazım. başka çözüm yok. saygılar.