Neler Oluyor Hayatta? Ah Şu Avrupa Hayali Gerçek Olsa…

Hayatım boyunca aldığım bütün tarih derslerinde Avrupa Tarihi en detaylı işlenen konuydu. Gelişmişliğin , refahın ve insan gibi yaşamanın timsali sayılan Avrupa ve Avrupalı olma olgusu her daim birçok devletin mutlak hedefi olmuştur. Bugün de her ne kadar bu  muassır medeniyetin sembolü Avrupa Birliği , başta ekonomik olmak üzere çeşitli sorunlarla boğuşmakta olsa da , bu kanı değişmiş değil.

Kasım ayının sonunda  Litvanya ‘nın başkenti  Villinius ‘ta  Ukrayna ‘nın da dahil olduğu altı eski Sovyetler Birliği  ülkesi , Avrasya ‘daki güç dengelerinin  değiştirilmesi amacıyla ,bizzat Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından  AB ile Ortaklık ve derin kapsamlı ticaret antlaşmasını(DCFTA)  imzalamaya davet edildi.Ancak  Merkel ve Hollande ‘nin tüm uğraşlarına rağmen Ukrayna cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç  bunu kabul etmedi.O gün bu gündür , Kiev ‘ de Bağımsızlık meydanında binlerce kişi  artık Avrupalı olmak ve Avrupa standartlarında  yaşamak istedikleri gerekçesiyle hükümeti protesto ediyor. Devleti Rusya ‘ ya satmakla suçlanan Yanukoviç ise herhangi bir hükümet değişikliği için seçimleri   gösteriyor.

Her ne kadar Kiev yüzünü Rusya ‘ya dönmekle suçlansa da , başka bir yol seçebilmeleri pek de mümkün gözükmüyor.Mevcut komşuluk ilişkilerinin ve ortak geçmişin yanı sıra , iki ülkenin ticari ilişkileri de hükümetin Rusya ‘yı esgeçmesine müsaade etmiyor. Ukrayna ‘nın ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerin başında gelen Rusya ile olan ilişkileri ülkenin dış ticaret hacminin yaklaşık yüzde otuzunu oluşturmaktadır. Bu durumun farkında olan Rusya devlet başkanı Putin , Ukrayna ‘nın AB ile entegrasyonuna karşı olmadıklarını ancak bu şartlar altında iki devlet arasındaki serbest ticaret alanlarını koruyamayacaklarını belirtti.

Ukrayna ‘nın  coğrafi konumu sebebiyle gerek  Rus dış  politikasında gerekse Dünya siyasetinde  kazandığı önemin yanı sıra , Rusya ‘nın 2014 yılı itibariyle başlatmayı planladığı , Çin ,AB ve ABD ‘ye karşı hazırladığı Avrasya Ekonomik birliği açısından da önemi büyük.GZT3Her ne kadar Rusya Devlet Başkanı Putin bunu Ukrayna hükümetine ödül olarak değil ,zor günlerinde ”Ukraynalı akrabalarına ” yardım etmek için yaptığını  belirtmiş olsa da , Ukrayna ‘ya satılan gazın fiyatındaki indirim de Rusya ‘nın Ukrayna ‘yı yanında tutmaya çalıştığının bir göstergesi.

 

 

 

Devletler ve birlikler çıkarları için çekişe dursun , ”Avrupalı”  hayatı tatmak isteyen insanlar protestolarını sürdürüyorlar.Geçenlerde Vitali Kliçko ismindeki Ukraynalı muhalif , bir Alman dergisine verdiği röportajda halkın çoğunluğunun  antlaşmanın kabulunu talep ettiğini belirtmenin yanı sıra , Ukrayna devlet başkanı Yanukoviç ‘in oğlu , ülkenin en zengin iş adamları arasında yer alan Oleksandr Yanukoviç ‘in ve dostlarının yargı ,polis ve teftiş  gibi kamu kurumları desteğiyle çeşitli şirketleri ele geçirdiklerini  iddia etti.

Anlaşılan o ki , AB Avrasya ‘ya  açılma kararı almış , Rusya ise kalesini korumaya çalışıyor .AB  şu ana dek pek kaybetmedi ama Rusya ‘nın bölgedeki dominant gücü kolay kolay silinecek gibi görünmüyor.Sonu ne olur bilinmez ama bu süreç içerisinde Ukrayna bürokrasisinden birçok ismin karıştığı skandallar Dünya medyasında yer bulacak gibi…

KAYNAKÇA

www.climate-zone.com

www.zaman.com.tr

www.haber7.com

www.hürriyet.com.tr

www.sabah.com.tr

 

 

Leave a Reply