Özgecan’ı hain, cinsi bir saldırı ile kaybettikten sonra başlatılan bu hareket, durumun düşündüğümüzden daha ciddi olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Dışarıdan bakıldığında anlat demek kolaydır üstelik ancak tacize uğramış her kadın, bunun bu kadar kolay olmadığının bilincindedir. En dışa dönük yetiştirilmiş kadın dahi sözcüklere dökemez kimi zaman bu iğrenç durumu. Anlatsa ne değişecek, o da ayrı konu. Polisi arasak “Haklılar, sizin gibi güzel bir kadına ben de laf atardım, ellerdim kıymetini bilin.” diyor. Konuşsak ayrı dert, susmaya gönül el vermez.

Sen de anlat! Anlat tabi de hangi birini anlatacaksın. Para üstü vermek bahanesiyle kasaya sıkıştıran bakkalı mı, bebekken bacağını ellemeye yeltenen amcaları mı, sokakta laf atanları mı, otobüste –terbiyesizce- üstüne eğilenleri mi? Hadi anlattın diyelim, en iyi vatandaşın vereceği tepki “vah vah, yazık, nereye gidiyor bu insanlıktan?” öte olmayacaktır muhtemelen.

Fakat ahlayıp vahlamaktan farklı bir şey yapılmalı elbet. Sen oğlunu ağam, paşam yetiştir ama kızını mutfaktan çıkarma sonra ahla vahla bu tür hikayelere. Öncelikle üzerinde durulması gereken konulardan biri, ataerkil toplumun modern yaşantıda git gide eridiğini anlatmak olabilir mesela. Aynı zamanda öyle cezalar öngörülmeli ki bu terbiyesizlere, kadının adını ağzına almaya korksunlar. Şu an bu satırları okuyan herhangi biriniz, sadece biriniz “Ben hayatımda hiç tacize uğramadım” diyebilir mi? Hepimiz yaşadık, sadece Özgecan’dan daha şanslıydık. Kadın vücudunun bu denli metalaşması sadece giyimden veya tavırdan kaynaklanmıyor. Bu durumda hepimiz birer olağan kurbanız aslında. Daha önce yaşadık ve belki daha da yaşayacağız bu tür iğrençlikleri. Sadece, bu yaptıkları yanlarına kalmasın diye anlatacağız. Biliyorum kolay değil fakat unutmayın ki dillendirmezsek önüne geçemeyiz.

 

“Sende Anlat” etiketinin altında paylaşılanları yazmaya kalksak buradan cilt cilt kitap olur. Ben girizgahını yaptım, sıçrama sırası sizdedir dostlarım.

 Konuşmadan özgürlükten bahsedemeyiz.

Üzülme vaktini geçirdik, beni affediniz. Şimdi, gürleme vaktidir.

Nasıl anlatacağını bilemeyene mini kılavuz:

https://eksisozluk.com/bir-turk-kadininin-taciz-gunlugu–4353048?a=nice&utm_source=facebook&utm_medium=eksifacebook&utm_content=bir+türk+kadınının+taciz+günlüğü&utm_campaign=social

https://docs.google.com/document/d/1m1mk_B-ls1Bm-s4f2r-dO4bjoBck5KSRtBTSn7YbeNY/mobilebasic?viewopt=127&pli=1

https://eksisozluk.com/entry/49211167?utm_source=facebook&utm_medium=wall&utm_campaign=social&utm_content=+sendeanlat&utm_term=0

Ayrıca etiket ve ilgili tweetlere, Twitter aracılığıyla ulaşmanız da mümkün. An itibariyle yazılan anı sayısı 500.000’i aşmış durumda.

Leave a Reply