VATIKAN'IN SEMBOLU AZIZ PETRUS BAZILIKASI.FOTOGRAF: ESMA CAKIR - VATIKAN / DHA

Papa 16. Benedik’in bütün dünyayı sarsan istifasından sonra bütün dünya gözünü Vatikan’a dikti. Sadece Katolikler için değil bütün Hristiyan alemi dahil tüm Müslüman, Yahudi ve diğer inanışlar için de çok önemli zira Papalık makamı sadece ruhani liderliği değil aynı zamanda dünya politikasını yakından etkileyen bir makam olmuştur. Bilinen tarihin ilk yıllarından beri Vatikan sırlarını ve gizemlerini korumuş bir camiyadır. Dünyada etkili pek çok liderin Vatikan’ın onayıyla seçildiği rivayetler arasındadır. Ayrıca 5 kilometrekarelik bu küçücük devlet, en çok parasal döngünün gerçekleştiği yerdir. Bu kadar küçük ülkenin bu kadar ekonomik gücünün olması da ayrıca dikkat çekicidir. Simgelediği ruhani etkinliği dolayısıyla bütün dünyadaki Hristiyan din görevlilerinin sürekli Vatikan’ı ziyaret etmesi bunun harici de dünyada en çok turist çeken yer olması dolayısıyla günlük nüfusu yerleşik nüfusunun yüzlerce katına çıkmasına sebep olmaktadır. 600 yıldır ilk kez bir Papa’nın istifa etmesi bütün dünyada büyük şaşkınlık yaratmıştır. Bazı kâhinlerin kehanetlerine göre bir Papa istifa ederse “ 7 tepeli bir şehir” yok olacaktır. Buradaki 7 tepe topografik yapısını değil İstanbul, Roma, Kudüs gibi tarihsel süreç içerisinde sahip olduğu özellikle dinsel gücünü ifade eder. Geçtiğimiz haftalarda basında bu şehrin İstanbul olup olmadığına dair pek çok haber yer almıştır.

Vatikan’ı kandıran Alman..

Bu kadar dünyayı titreten, ekonomik, politik, bünyevi ve uhrevi güce sahip Vatikan bu seçimlerde gösterdiği güvenlik zafiyetiylede dikkati çekti. Alman Ralph Napierski bütün güvenlik aşamalarını geçerek seçimler için gelen 115 kardinalin arasına sızıp seçimlerin yapılacağı büyük salona girip yemin törenine olmayan kilisenin kardinali olarak katılmayı başardı. Yemin töreninden sonra Papaların taktığı kırmızı kuşak yerine kullandığı pembe kuşak yüzünden İsviçreli korumaların dikkatini çeken Ralp Napierski dışarı çıkarıldı.

12 Mart 2013 de yapılacak olan seçimler için Vatikan’da tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Bugün itibariyle seçimin bittiğini ilan eden beyaz dumanın çıkacağı baca Vatikan’ın çatısına yerleştirilmiştir. 12 Mart 2013 sabahı başlayacak olan seçimler 4 ayrı oturumda gerçekleştirilecektir. Seçilen Papa, yeni ruhani lider olacaktır. Seçilen Papa’ya havarilerden hangisinin adını taşımak istediği sorulacak buna göre kabul ettiği isimle Papalığı ilan edilecektir.

Leave a Reply