Bir Sen Eksiktin Ignatius!!

Kimileri destansı bir olay gibi görürken kimileri de gereksiz bir sinir harbi olarak nitelendirmişti Başbakan Erdoğan’ın meşhur “One Minute” olayını… Olay gündemdeyken, doğal olarak Erdoğan ve sinir harbi yaşadığı İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres konuşulan iki isimdi. Ancak o olayın bir de üçüncü kişisi vardı ki, ABD-İsrail-Türkiye üçgeninde bu arkadaşımız bir yazıyla bomba gibi ortaya düştü: David Ignatius.

Washington Post’ta köşe yazarı olan ve One Minute olayında moderatör olarak bulunan Ignatius, 17 Ekim Tarihinde sonradan amiyane tabirle “fos” çıktığı anlaşılabilecek, sarsıcı bir yazıyı kaleme aldı. Kendisine göre, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, geçen yıl İsrail’in istihbarat teşkilatı MOSSAD adına çalışan 10 kişiyi Erdoğan’ın talimatıyla İran’a ifşa etmişti ve bu olay aslında onun İsraillilerin tabiriyle “İran Güvenlik ve İstihbarat Bakanlığı’nın Ankara Temsilcisi” olarak bilinmesine sebep olmuştu. Aynı yazıda, İsraillilerin zaten Fidan’ın İran’la olan sıcak temaslarından şüphe duymuş olduğu da belirtiliyor. (Belki de bu yüzden İsrail, üç yıl öncesi Fidan göreve geldiğinde memnuniyetsizlik içeren açıklamalar yapmış da olabilir)

Ignatius, Netanyahu’nun Mavi Marmara olayına binaen özür dilemesinde bu denli ayak diretmesini de bu ajanların ifşa edilmesi olayına bağlıyor. Özür dilemiş olsa bile, Türkiye’ye karşı halen öfkeli tavrını da bunun sonucu olarak görüyor. Sadece Ignatius değil, aslında yakın zamanlarda gerek Washington Times’da gerekse The Wall Street Journal’da Hakan Fidan’a yönelik saldırgan bir üslupla yazılar yazıldı. Kendisinin, Türkiye’nin Suriye politikasının asıl mimarı olduğuna ve El Kaide destekli örgütlere askeri destek sağladığına dair şeyler söylendi. MİT’in artık eskisi gibi MOSSAD’la çok yakın temaslar kurmadığı da belirtildi.

Ignatius, Hakan Fidan'ı eleştirenlerin son halkası

Ignatius, Hakan Fidan’ı umarsızca eleştirenlerin son halkası

Burada kimin hangi taraf için ajanlık yaptığını inceleyecek kadar nitelikli istihbarat kaynağına veya perde arkası olaylar örgüsüne vâkıf değilim ancak inanılması güç şekilde gözden kaçırılan bir noktaya parmak basmanın elzem olduğunu düşünüyorum.  O noktada aslında Fidan hakkında ortaya atılan bu iddianın gülünç bir çelişkiyi de içinde barındırdığıdır. O çelişki de şudur:

 

İran adına çalıştığı düşünülen bir kişinin, İran’ın kadim destekçisi olduğu Suriye rejimini yıkmaya çalışan El Kaide destekli örgütlere de yardım ediyor olduğu düşünülemez.

 

Burada şunu da belirtmek gerek. Mevcut bulunan dış politikayı beğenmiyor ve eleştiriyor olabilirsiniz ancak böylesine çelişkili bir iddianın arkasında durmak, düpedüz saçmalıktır. Bu kaleme alınan yazıların alenen ama iyi ama kötü bir şekilde “kendi başına” hareket etmeye çalışan dış politikamıza karşı bir saldırı hüviyetinde olduğu açık. Orta Doğu’yu fazla karmaşık bulan, AB’ye dönmemiz gerektiğini veya Uzak Doğu’ya açılmamız gerektiğini söyleyen onlarca insan olabilir, amenna. Lakin bu olayın neyi gösterdiğini görmemek de bize cahilliğimizi gösterir.

 

İsrail ve özellikle ABD’deki Yahudi Lobisi, bu hamleyi rövanşist bir tavırla, Erdoğan’ın Mısır darbesinin ardında İsrail’in olduğunu iddia etmesiyle yapmış da olabilir. Nitekim seçtikleri hedef de çok uygun çünkü kendisi, Başbakan’ın “sır küpü” olarak nitelendirdiği ve sürekli arkasında durduğu bir adam. Komplo teorisine yakın şeyler içerse de bu denilenler, İsrail’in son yıllarda Türkiye’yle ilişkilerinde esen soğuk rüzgârlar İsrail’in bu tavrını anlaşılır kılıyor. Nitekim İsrail’e yakın bir kaynak olan Jewish Press’in Hakan Fidan’ı alenen “bir sabah arabasında sürpriz bulmayı hak ediyor” diyerekten tehdit ettiğini de gördük. Somut kanıt dedikleri bu olsa gerek. İsrail’in son zamanlarda ABD-İran yakınlaşmasına da karşı olduğunu hatırlatırsak, ABD’ye çığırtkanlık yaptığı da –İran’ın aslında halen büyük bir tehlike olduğunu göstererek- bu iddialı olayla beraber görünür bir çerçeve arz ediyor.

 

David Ignatius’un One Minute olayında gereksiz yere lafı uzatan Peres’e fazla tolerans gösterdiğini ve kaleme döktüğü bu yazıda kullandığı kaynaklara dair de muğlâk ifadelerin kullanılmış olduğunu da hatırlatalım.

 

KAYNAKÇA

 

http://www.washingtonpost.com/opinions/david-ignatius-turkey-blows-israels-cover-for-iranian-spy-ring/2013/10/16/7d9c1eb2-3686-11e3-be86-6aeaa439845b_story.html

http://www.haaretz.com/print-edition/news/israel-worried-by-new-turkey-intelligence-chief-s-defense-of-iran-1.294568

http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702303643304579107373585228330

http://www.radikal.com.tr/politika/erdogan_misirda_darbenin_arkasinda_israil_var-1146951

http://www.jewishpress.com/news/breaking-news/turkey-exposed-10-israeli-agents-in-iran/2013/10/17/

http://www.lemonde.fr/idees/article/2013/10/04/iran-une-nouvelle-page_3489990_3232.html?xtmc=netanyahu&xtcr=1

 

Leave a Reply