Türkiye’de seçkin yere sahip olan Uluslararası Stratejik Araştırma Kurumu’nun Ankara merkezli olması ve 8 Mart tarihi itibariyle yayına başlamış olan Analist Dergisi’nin gelmiş olduğu son nokta hakkında, Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi’nin üyesi ve Analist Dergisi Editörü Mustafa Kutlay, editörümüz Ümran ŞATANA’ya açıklamalarda bulundu.

Kutlay yaptığı açıklamada “ özellikle üniversite öğrencileri ve siyasetle ilgilenen her kesime seslenen Analist dergisinin konsepti; hem haber analiz dergilerini örnek alıyor hem de içerikli yazılar ve analizlerin olmasını istiyoruz. Sadece bir haber analizi ile yetinmek konseptimize uygun bulmuyoruz. Biz strateji dergileriyle, haber analiz dergilerinin ortasında bir çalışma yapıyoruz. Amacımız her şeyi özetlemek yerine olanı biteni daha kapsamlı biçimde, ilgi çekici ve bilgi verici hale getirmektir. Kendimize en yakın bulduğumuz dergi Ekonomist’tir. Baktığınız zaman kendi içinde ayrılmış bölgeler vardır ve bu bölgeleri ayrı analiz etmişlerdir ve ayrıca bizim dergimizde olduğu gibi ayrı bir kapak konusu vardır. Bu kapak dosyasında en az 5 yazı olur ve bu yazılar kapak dosyasının alt başlıklarıyla oluşturulur. Temel kriterimiz her bir argümanın diğerleriyle ilişkili olmasıdır. Amaç birbirinden ayrı ve kopuk yazılar değil de ortak bir başlık ve birbirlerine paralel yazı oluşturmaktır. En başta tüm yazarlar bir araya geliriz ve hangi konu oluşturulacağına karar verdikten sonra o konuyu hangi boyutlarıyla kim ele alabilir ve birbirleriyle nasıl bütünleştirilebilinir bunun tartışmasını yaparız. En sonunda editoryal çalışmadan geçirdikten sonra yayına veririz” dedi.

USAK’ta bulunan 7 ayrı merkezin paralelinde dergimizde bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler sayesinde, dergi bölümleri kendi içlerinde hâkim oldukları konuları analiz eder. Böylelikle bu dergi sayesinde uluslararası bir çalışma gerçekleştirmiş ve bunları okuyuculara iletmiş oluruz.

Keşke Ankara daha çok okusa…

Ankara’da bulunan bayii sayınız ne kadardır?

Amaç oluşan gündeme dergi ile katkı sağlamaktır, dergi aylık 5000 adet basılmakta ve 1350’yi geçen bayi ağına sahiptir. Ankara da ise bayii sayısı 250’ye yakındır. Ayrıca TRT ile görüşme içindeyiz derginin içeriğinden yola çıkarak televizyon programı oluşturmayı amaçlıyoruz.

Üyelik değil,iş imkanı sağlıyoruz

USAK’a üyelik fiyatı bir öğrencinin karşılayacağı fiyattan çok daha yüksek bunun için çözüm düşünüyor musunuz?

Üyeliğin amacı öğrenciler için değil de kuruma destek vermek amaçlı,hayatının üst kademelerine gelmiş insanlar içindir. Kaynak yaratmak amaçlıdır. Öğrencileri üye yapmayı düşünmedik. Onun yerine öğrenciler için staj veya iş başvurusu sonucunda istihdam ortamı yaratıyoruz. İstisnasız tüm yıl boyunca staja öğrenci kabul ediyoruz. Yaz dönemlerinde aylık bu sayı 10-12 kişi arasında değişiyor. Öğrencilerle dialoğumuzu daha çok staj üzerinden kuruyoruz. Amaç sadece staj yapmak değil de onlara iş imkanı sağlamaktır. Mail veri tabanları üzerinden öğrenciler bizlere ulaşabiliyorlar.

Kurumu büyütmeye çalışıyoruz ama istediğimiz kalitede özgeçmişler bize gelmiyor. Kurum şuan istekli ve kendimden ödün verebilirim diyecek insanlar için her zaman açık. Bu dergimiz için de geçerlidir. Dergi ekibine bile gönüllü çalışabilecek insanlar arıyoruz. Bizim aradığımız, istekli olmak,iş bitirebilmek ve bunu fedakarlık misyonu içersinde gerçekleştirebilmektir. Burada bürokrasiye karşıyız. Mesele iş yapacak,gerçekten sorumluluk yüklenebilecek eleman bulabilmektir. Bizim kurumumuz düşünce kuruluşu nasıl dizayn edilebilir bir şekilde oluşturuldu.
Hem dergide hem de kurum konusunda insana ihtiyacımız var. Kurum kendi rüzgarını aldı ve sistemini oluşturdu. Kendimize ait bir misyonumuz var,dergimizde amacımız analitik bilgi vermektir. Dünyanın değişik bölgelerinde meydana gelen önemli olayları analitik bir perspektif altında okuyucuya sunmaktır. Hamaset ve laf kalabalıklığı yapmadan, mümkün olduğu kadar detaylı ve bol dokümanla birlikte okuyucuya sunmak ana amacımızdır.

USAK niye Ankara’da? Ankara’yı seçme amacı nedir?

USAK’ın kurucu ekibi tam kadro Ankara’da ikamet eden insanlar. İkincisi Ankara’nın siyasetin ana merkezi olması ve en nihayetinde İstanbul kültür başkenti ama Ankara siyasetin başkenti ve bu yüzden USAK’ın burada olması önemli bir nedendir.

 

 

Leave a Reply