Demokratikleşme

“Demokrasi” politika alanının en önemli konularından birisidir. “eşit hakka sahip” yönetim biçimi olan “demokrasi”nin tanımı tartışması günümüzde devam etmektedir. Demokrasi’nin oluşmasını sağlayan kurumlar, oluşumlar birçok siyasi sistemde mevcuttur. Parlamento, siyasi partiler, Anayasa, sivil toplum örgütleri tüm bu kurumlar arasındaki ilişkileri belirleyen yönetim şekilleridir.

Demokraside “meclis” rekabet ve eşit oy ilkelerine dayalı olması gereken bir kurumdur. Siyasi partiler; demokratik ülkelerde siyasi parti bireylerinin aktif siyaset yapacakları olanların en önemlisidir. Anayasa; bir devletin temel kurumlarının nasıl işleyeceğini belirleyen yazılı belgelerden oluşur. Kişisel hak ve özgürlükler bu belgelerle belirlenir. Sivil toplum örgütleri; demokrasiyle ortaya çıkan bir örgütleme değildir ama demokrasiyle önem kazanmıştır. Sivil toplum örgütlerinin özelliği çoğulcu bir yapıya sahip olmasıdır. Demokratik bir toplum, bireyler topluluğunun yaşaması için gönüllü olarak verdiği desteğe dayandığından “İnsan Hakları” böyle bir toplumu ön koşuludur. Demokraside siyasi eşitlik temel olsa da kadınlar bu eşitliği ancak 20. yüz yılda kazanabilmişlerdir.

Kısacası; demokrasinin kavranmasında birey olarak bize düşen en önemli görev demokrasinin kurallarına uymaktır. Kamuoyu, toplumun sorunlarının çözümünde önemli bir etkiye sahip olduğundan dolayı önemlidir.

Bir diğer konu; toplumda ki aksaklıkları dile getirdiği için basın ve yayın kamuoyunun oluşmasında önemli etkiye sahiptir. Basın, vermiş olduğu haberler aracılığıyla ile kamuoyunu oluşturur. Kamuoyu da sorunlarının çözümü için basına ihtiyaç duyar. Uzun mücadelelerle kazanılan Demokrasiyi, birey olarak korumamız rahat ve huzurlu yaşam sürmemize imkân sağlar.

Köşemin başlığından da anlaşılacağı gibi demokratikleşmenin en azından demokrasi tanımının gittikçe önemi artan günler içindeyken, ilk yazımı demokrasi ve tanımı üzerine ayırmak istedim. Politika editörü olarak, siz değerli okuyucularımıza, demokratik, adil ve eşit yaklaşımlarla haber sunmak en büyük isteğim. Bunun içinde arkadaşlarımla birlikte elimizden geldiğinden fazlasıyla, enerjimizin son raddesine kadar çalışıp sizlere en iyiyi sunmak dileklerimle…

“Hayatımıza hoş geldin, Gazete Bilkent!”

Leave a Reply