Toplumun çarpıklaşmış sorunlarına da  vurgu yapan “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” dizisinde bu hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne kömür yakınması damgasını vurdu. Dizide Muzaffer adlı Adli Tıp hademesi  ile evine giren tabancalı adam arasında geçen diyalog, seçim dönemi oy toplamak için ücretsiz kömür dağıtan Büyükşehir Belediyesi’ne atıfta bulundu:

18.02.13“Üşüyor musun?”
“Yo… Sen?”
“Evet üşüyorum…”
“E, yakmışsın ya abi elektrik sobasını…”
“Kendini ısıtıyor ancak, kömürün yok mu, öbür sobayı yakalım”
“Çoktandır dağıtmadılar ya abi, yakamadık… Battaniye verelim istersen”

Ne diyelim, az sıkın dişinizi… Yerel seçim yaklaşıyor, ısınırsınız.

 

Mahmut Lıcalı’nın Cumhuriyet’teki haberine göre; AKP hükümeti Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doların üzerine çıktığı söylemiyle ekonomide pembe tablo çizerken, diğer yandan da temel ihtiyaçların başında gelen ısınma için her yıl milyonlarca ton kömür yardımı yapmaya devam ediyor. Her 9 aileden birine kömür yardımı yapan AKP iktidarı, 2003-2011 yılları arasında toplam 17 milyon aileye, 13.6 milyon ton kömür dağıttı. Yerel seçimlerin gerçekleştirildiği 2009 yılında 2.25 milyon aileye 1.9 milyon ton kömür dağıtıldı.

AKP iktidarının özellikle seçim dönemleri öncesinde rekor düzeye ulaşan kömür yardımları 2011 yılı sonu itibarıyla 13.6 milyon tona dayandı. İktidarı döneminde kişi başına milli gelirin 10 bin doların üzerine çıktığı söylemiyle ekonominin geliştiğini savunan AKP, aynı dönemde Türkiye’deki her sokaktaki bir eve yardım yaptı. AKP iktidarı bir yandan ekonomide pembe bir tablo çizerken diğer yandan da milyonlarca aileye kömür yardımı yapmaya devam etmesi akılları karıştırıyor.

MHP Adana Milletvekili Ali Halaman’ın soru önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AKP’nin 2003-2011 yıllarında kaç aileye, kaç ton kömür dağıtıldığına ilişkin son verileri açıkladı.

Bakanlığın verilerine göre, AKP’nin seçimlerden önce propaganda aracına dönüştürdüğü yardımlar kapsamında dağıtılan kömür 9 yıl içinde 13 milyon 599 bin 127 tona ulaştı. Kömür dağıtımı en fazla yerel seçimlerin yapıldığı 2009 yılında yapıldı. 2009 yılında toplam 2 milyon 250 bin 210 aileye 1 milyon 907 bin 157 ton kömür dağıtıldı. 9 yıl içinde toplam 17 milyon 17 bin 317 aileye kömür dağıtımı gerçekleştirildi.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22613981.asp

Leave a Reply