Dünya kadınları şiddete dans ederek ayaklanıyor. Dünyanın dört bir yanında, insanlık dışı muamelelere maruz kalan kadınlar için başlatılan uluslararası bir kampanya olan “One Billion Rising” kapsamında Dünya kadınları 14 Şubat Sevgililer Günü’nde dans ederek ayaklanacak.“Bir Milyar kadının şiddet görmesi gaddarlıktır bir milyar kadının dans etmesi ise devrimdir Diren, Dans Et, Ayaklan!” sloganıyla tüm kadınlar, kadınların ve kız çocuklarının istismarına karşı ayaklanacaklar.


Kampanya, şiddete ve tecavüze dikkat çekmeye çalışan V-Day hareketinin çağrısı ile gerçekleşiyor.V-Day hareketi kampanyayı şöyle özetliyor: “Kampanyanın konsepti basit. Her üç kadından birinin şiddeti deneyimlediği istatistiğini hesapladığınızda, dünyada bir milyonu aşkın kadının şiddetten etkilendiğini görürsünüz. V-Day’in 15. yıldönümünde bir milyar kadını ve onlara değer verenleri bu şiddete son vermek için sokağa çıkmaya, yürümeye, dans etmeye ve taleplerini yükseltmeye çağırıyoruz. V-Day, kolektif gücü ve sınırlar ötesi dayanışmayı tüm dünyanın görmesini istiyor.”“V-Day” şiddete, tecavüze, enseste, sünnete ve seks köleliğine kaşı mücadele eden küresel bir kadın hareketi. Dünyada her kadının hayatı boyunca bir kere şiddet gördüğü ya da tecavüze uğradığı gerçekliğine dikkat çeken V-Day Hareketi bu nedenle dünyanın tüm kadınlarını küresel ayaklanmaya çağırıyor.Kadınlara yönelik yapılan çağrıda, “1 milyar kadının haklarının gasp edilmesi gaddarlık, ama 1 milyar kadının dans etmesi ise devrimdir” deniliyor. Dünya kadınları hem dansa davet ediliyor, hem de deneyimlerini paylaşmaya.

 

Sevgililer gününde bu protestoya destek vermek isteyen tüm kadınlar, bulundukları yerde, hediye almak yerine dans ederek ayaklanacaklar. Kampanyaya destek verenler sadece kadınlar değil elbette. Organizasyonlar ve kuruluşların dışında bireysel olarak, kadına şiddetin karşısında duran erkekler de onların yanında. Bu protestoya “i rise because” (ayağa kalkıyorum çünkü) başlığı altında katılım erkekler tarafındanda büyük destek verilmekte.Erkek  ise  ‘Ayağa kalkıyorum çünkü, gerçek erkekler tecavüz etmez.’gibi sloganlarla bayanların destekçisi konumundalar.

 

Kampanyaya destek veren çok sayıda ünlü var. Başlıca Robert Redford, Rosairo Dawson, Jane Fonda dikkat çeken ünlüler arasında. Jane Fonda siteye kendi hayatından çarpıcı açıklamalarda bulunmakta; “Ayağa kalkıyorum çünkü; annem 8 yaşındayken cinsel şiddete maruz kaldı ve bu hayatı boyunca ona zarar verdi. Hayatı boyunca tam olarak sevemedi ve suçlu hissetmesine engel olamadı.. ve 42 yaşında intihar etti…. Ayağa kalkıyorum çünkü; çoğunluğu cinsel şiddete maruz kalmış genç kızlarla çalışıyorum. Ayağa kalkıyorum çünkü; bunu durdurmak zorundayız. Kadına karşı şiddet bittiği zaman dünyadaki her şey değişecek.”

 

Organizasyon, bu uluslararası  kampanya için  sıradışı videolar hazırlamış. Şiddet gören kadınların  yavaşça ayağa kalkarak bu acımasızlığa dur demelerini gözler önüne sermiş . Siteye girdiğinizde ise Protesto için özel olarak hazırlanan “Break The Chain” (Zinciri Kır) şarkısı ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca, “ayağa kalkıyorum çünkü” başlığı altında, insanların hangi sebeblerle ayaklandıklarını anlatan yazılı ve görsel dökümanlara erişebiliyorsunuz. Dilerseniz,paylaşımlarda bulunarak kampanyaya internet sitesi üzerinden de destek verebilirsiniz.

 

 

One Billion Rising organizasyonunun resmi internet sitesine bu link ile ulaşabilirsiniz:http://www.onebillionrising.org/

Organizasyon V-Day Facebook adresi: http://www.facebook.com/vday?ref=ts&fref=ts

http://www.youtube.com/watch?v=fL5N8rSy4CU

Leave a Reply