ABD’de yaşanan okul katliamının yankısı hala sürmekte. Connecticut kasabasında bir ilkokulda gerçekleşen 20’si çocuk 27 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından bütün gözler silah sektörlerinden gelecek açıklamaya çevirildi. ABD’nin  en büyük lobisi olarak tabir edilen Ulusal Tüfek Derneği(NRA) bir basın toplantısı düzenleyerek sessizliğini bozdu. Silahların kullanımlarının kontrolünün  artırılması yada yasaklanması konusunda açıklama beklenirken, basın toplantısındaki açıklamalarıyla pozisyonlarını değiştirmeyeceklerini açıklayıp ayrıca bu katliamları önlemek için sarsıcı çözümlerde de bulundular.

NRA, silaha karşı silahlı çözüm önererek tüm dikkatleri üzerine topladı. Dernek, Connecticut katliamı gibi silahlı saldırıların tekrar yaşanmaması için her okula silahlı görevliler yerleştirilmesi gerektiğini belirtti. NRA’nın başkan yardımcısı Wayne Lapierre, silahların kullanımını ’’silahlı kötü bir adamı durdurmanın tek yolu silahlı iyi bir adamdır’’ demeciyle desteklerini bellirtti. LaPierre, ABD Kongresi’ne de ülke genelindeki her okula silahlı polis memurları yerleştirilmesini ve bunun için ellerinden geleni yapacaklarını öne sürdü. LaPierre’nin konuşması, iki defa protestocuların ‘’NRA çocuklarımız öldürüyor’’ sloganlarıyla bölündü.

NRA’nın basın açıklaması, kanayan yarayı tedavi etmek yerine tampon görevi yapma bilincini öne sürdü. Akıllara sadece okullar mı tehlike altında sorusunu getirdi. Bireysel silahlanmayı önlemek yada zorlaştırmak yerine insanları teşvik eden davranışı kamuoyunda kaos’a yol açtı. Okulları, hastaneleri yani kamu alanları önlendi ama sokakta katliam serbest mantığıyla hareket eden dernek  toplumun her kesiminden büyük tepkiler görmekte.

 

Leave a Reply