Her gün yürüdüğümüz yolda, bomba patladığı haberini almak insana kendini pek de iyi hissettirmez. Ölüme bu kadar yakın olmak , hele ki başkentte, şehrin göbeğinde ki bir konsolosluğun önünde bir  bombanın patlamış olması insanların kendini güvensiz hissetmesi için yeterlidir. Maalesef zaten bombalı saldırıların en temel amacı da budur.Öldürülen kişi sayısından ziyade kafası karışan , korkan ve kendini güvensiz hisseden kişi sayısını artırmaktır. Canlı bomba saldırıları aynı zamanda belli bir konuda kamuoyu yaratılmasında da çok etkilidir. Tarihte bu saldırıların diplomatik ilişkileri nasıl etkilediği açıkça görülmektedir.

patlama_3210Bugün şehrimiz Ankara’da da bir canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen saldırı , saat 13.10 civarlarında şiddetli bir patlamayla mahalle sakinlerine ve civardan geçen halka büyük bir panik yaşattı. Ankara Valiliği olaydan sonra canlı bombanın , konsolosluğa girmeye çalışırken  X ray cihazından geçtiği sırada kendini patlattığını , canlı bombanın , bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini ve bir kişininde ağır yaralı olduğunu açıkladı. Saldırıdan hemen önce , saldırının gerçekleştirildiği bölgede Mobese kameralarının kayıt yapmasını engellemek amacıyla elektriklerin kesildiği saptandı.

Saldırıyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; “Canlı bomba paramparça olmuştur. Bir yada iki vatandaşımız orada rahmetli olmuştur” ifadesini kullanırken, ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklama; “ABD Büyükelçiliği önünde bir patlama olmuştur. Gerekli önlemler alınmıştır. Türk Emniyet yetkililerine hızlı müdahalesinden dolayı teşekkür ederiz. Daha fazla bilgimiz olduğunda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.” yönünde olmuştur.

 

Olaydan saatler sonra yapılan bir başka açıklama ile Başbakan Erdoğan , Ankara’da ABD Büyükelçiliği’ndeki saldırının DHKP- C tarafından gerçekleştiğini belirtmiştir. Zanlının DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı olduğu yönünde ki şüpheler  hakkında net bir yanıt vermeyen Erdoğan, DNA sonuçlarının yarın açıklanacağını söyledi. Erdoğan, saldırının Suriye tarafından gerçekleştirildiği iddialarına da katılmadığını belirtti.

Leave a Reply