İnsanların, özellikle de genç neslin siyasi olayların farkında olmasını ve siyasi süreçte bir şekilde yer alması gerektiğine inanan biriyim. Bu noktadan hareketle siyasi partilerin işleyişleri, düşünceleri ve faaliyetleriyle ilgili bilgi vermek istedim. Bu bilgilendirmeyi yaparken kuru kuruya belgeler okumak yerine, bilakis gençlik kolları genel başkanları ve bu makama denk gelen diğer gençlik temsilcileriyle görüşmeyi tercih ettim. Projenin tarafsızlığının korunabilmesi ve tüm gençleri ilgilendirir hale gelmesi için ise elimden geldiğince çok partiyle görüşmeler yaptım ve bu partilerin gençlik kolları genel başkanlarıyla röportajlarımı tamamladım. Bir diğer önemli nokta ise röportaj yaptığım tüm genel başkanlara aynı sorular sormamdır. Bu sayede partiler arasındaki düşünce çeşitliliğinin ortaya çıkmasını ve yorum farkının anlaşılmasını sağlamaya çalıştım.

Elbette tüm siyasi partilere ulaşabilmem mümkün olmadı. Sözgelimi Türkiye Partisi’nin Genel Başkanı, röportajları tamamladığım dönemde yurtdışında olduklarını belirttiler. MHP’yi desteklediklerini belirten Ülkü Ocakları Genel Başkanı’nın istifa etmesi dolayısıyla da bu vakıfla da röportajımızı tamamlayamadım. Kendileri bu süreçte fikir beyan etmek istemediklerini söylediler. Belirtmek istediğim bir diğer nokta da röportaj yaptığım iki partinin gençlik kolları genel başkanlığı gibi net bir makamının bulunmamasıyla alakalıdır. Bu partiler İşçi Partisi ve Türkiye Komünist Partisi’dir. Bu partilerin temsil ettikleri kitle ve savunucusu oldukları düşünce yorum farklılıklarının ortaya çıkması açısından önemli olduğu için bu partilerden gençlik kolları başkanlığı makamına denk gelen arkadaşlarla röportajlarımı tamamladım. Bir diğer nokta is Barış ve Demokrasi Partisi ile ilgilidir. Bu partiden görevli olan arkadaşın tutuklu olması dolayısıyla, yüz yüze röportaj yapma imkânımız yoktu. BDP’nin hukuk danışmanı Sayın Miraz Çallı ile görüşerek parti içinde bu konunun gündeme gelmesini sağladım ve gerekli izinler alındıktan sonra avukatları vasıtasıyla projemde BDP ayağının da olmasını sağladım. Projemin gerçekleşmesinde bana yardımcı olan tüm partilerin yetkililerine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım.

Bu projenin siyasi faaliyetlerde bulunmak isteyen ya da bir yerinden siyasetin içinde olmak isteyen her genç için faydalı olacağına inanıyorum bundan dolayı belirli gün aralıklarıyla yayımlanacak olan röportajlar dizisinin takip edilmesinin faydalı olacağına inanıyorum.

Röportaj yapılan partiler aşağıda sıralanmıştır; röportajları alfabetik sıraya göre tersten olmak suretiyle belirli bir aralıkla yayımlayacağız, faydalı olması dileğiyle …

Adalet ve Kalkınma Partisi

Barış ve Demokrasi Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi

Halkın Sesi Partisi

İşçi Partisi

Türkiye Komünist Partisi

 

Leave a Reply