Başbakan Erdoğan Almanya’da verilecek olan Steiger ödülüne layık görüldü. Ödül, 2005 yılından beri maden işçileri anısına, sanat, spor, Avrupa, medya, dallarında “hoşgörüyü ve insani değerleri ön planda tutanlara” verilmekte. Erdoğan; “Avrupa’nın inşası” dalında ödül alacak.

Bugünlerde Emre Kongar’ın “Trajikomik” isimli kitabını okurken, bu ödülün Başbakan’a verilmesi enteresan bir tesadüften ibaret değil bence. Avrupalı görmüş, araştırmış da vermiş sonuçta bu ödülü değil mi? Erdoğan bir konuşmasında “Ne olursan ol gene gel” demişti. Avrupa bunu biliyor. “Ananı da al git” ‘i değil sonuçta. Hele “Zannediyorum, arkadaşımız Fransız mı? Ama Türkiye’ye de Fransız… Biz de böyle güzel bir söz var: Türkiye’ye çok Fransızsınız!” lafını nereden bilsinler hatırlanacak onca şey varken. Onları da suçlamıyorum aslında. Olabilir sonuçta bizim görmediklerimizi görüyorlardır belki de kim bilir !?

Yalnız dikkat etmemiz gereken çok önemli bir noktanın üzerine basmak isterim. Hoşgörü kelimesinin anlamını TDK şu şekilde açıklamış: Her şeyi anlayışla karşılayarak olabildiği kadar hoş görme durumu, müsamaha, tolerans. Bu gün ülkemizde kaç gazeteci, düşünce, fikir suçundan içeride acaba sorusu size, cevabı ödülü verenlere ve ödül tabi ki Erdoğan’a gelsin…

Leave a Reply