Okurumuz Alkım ONAR’A teşekkürlerimizi sunarız..

 

Bugün  bir sosyal ağ sayfasında bir haber okudum ve hayretler içerisinde kaldım. Okuduğum haberin içeriği şu idi; Rumların Yeni Oyunu Afrodit Kedisi. Siz hiç  ‘’Afrodit Giants’’ yani  Türkçe’de karşılığı  Dev Afrodit  kedi ırkını duydunuz mu? Şahsen ben duymadım. Ancak  Bu kedi Rumlar tarafından   2006 yılında  Kıbrıs Rum Kesiminin Milli kedisi olarak lanse etmiş.  Öte Yandan, 2012 yılında  Dünya Kedi Federasyonu  WCF (World Cat Federation) Afrodit Kedisini  yeni kedi ırkı olarak kabul etmiş.

Fakat, bu Afrodit Kedisi bildiğiniz öz be öz Türk kedisidir . Bu kedi Anadolu’dan gelmektedir; Kıbrıs Rum kesimine ait bir kedi değildir. Kıbrıs’ta yapılan bir kazıda, 10 bin yıllık bir mezardan Kedi iskeleti çıkarılmıştır. Tabi Rumlar ve Kedi üreticileri bu arkeolojik  buluntuyu  bir propaganda  malzemesi olarak kullanmaktan çekinmemişlerdir.  Hatta bu kediyi  Afrodit  Kedisinin atası olarak gösterilmek istenmiş.  Öte yandan,  Bu kedinin   Kıbrıs Rum kesimine Anadolu ‘dan  geldiğini bazı dürüst arkeologlar   tarafından işaret edilmiştir. Bende   şahsen bu fikre katılıyorum çünkü, bu Afrodit kedisi bizim bildiğimiz Anadolu-Ankara kedisi .  Ayrıca,  Ada’ya  en yakın kara parçası Anadolu olduğunu, bu toprakların 1571’den itibaren Osmanlı hakimiyetine geçtiğini göz ardı edemeyiz.  Uzun yıllardır kedilerin Mısır’dan geldiğini ve orada evcilleştirildiğine inanılıyordu  ancak, yapılan son araştırmalar, kedilerinin Anadolu’dan geldiğini ve Anadolu’da evcilleştirildiğini ortaya çıkartmıştır. Örneğin,Şanlı Urfa Göbeklitepe’de yapılan kazılarda, kedilerin bu topraklarda yaşadığı ve evcilleştirildiği ortaya çıkmıştır.

 

Geçen yaz, yabancı bir kanalda bir kedi programını izlemiştim. Bu programda bildiğimiz Anadolu-Ankara  kedisini  Ege Kedisi( Agean Cat) olarak  tanıtılıyordu.  Programda Yunan adalarındaki kedileri  gösteriyordu. Yunan adaları  Türkiye’ye yakın olduğundan dolayı bu kediler Anadolu’dan gelme ihtimali oldukça yüksek.  Dolaysıyla,  Bu kedileri  Yunan kedisi olarak tanıtmak , bu kedilerinin vatanının Anadolu olduğu gerçeğini reddetmek  oldukça yanlış.  Öte yandan, Kıbrıs Rum kesimi bununla yetinmemiş, Amerika’da UC Davis Üniversitesinde kedi ırkları üzerinde  araştırma yapan, kedi üreticiler tarafından otorite olarak kabul edilen  Leslie Lyons’a  Afrodit  Kedisini farklı bir ırk olarak göstermesi için DNA testleri için örnek çalışmalar göndermiş.   Leslie Lyons  bu örneklerle, ülkemizdeki asıl Anadolu-Ankara kedisi yerine Yurtdışından gelen genetiği değiştirilmiş, Ankara ve Van kedisi örneklerini karşılaştırmayı tercih etmiş ve bu örnekler Afrodit ırkıyla benzerlik göstermemiştir. Leslie Lyons son araştırmasında Afrodit Kedi türünün yeni bir ırk olduğunu  iddia etmiştir. Sonuçta, World Cat Federation  Afrodit  Kedisini Yeni bir kedi ırkı olarak kabul etmiştir.  Bu duruma  Türkiye’deki  Dernekler itiraz etmiş, Yurt dışındaki Ankara ve Van kedilerinin, gerçek Anadolu kedilerinden farklı olduğunu , bu araştırma sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını ısrarlarla belirtmişlerdir. Hatta, Ankara Hayvanat Bahçesinde gelen bir örneği  Afrodit Kedi Irkı olarak tanıtmıştır.

 

Bu kedilerimizi neden Rum Kedisi olarak kabul edildiğini  sorgulamamız gerekir çünkü, biz  bu kedilerimizi yeterince halkla tanıtmıyoruz ve bu kedilerimize  sahip çıkmıyoruz. Örneğin, Geçen sene hatırlarsınız, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Sayın Melih Gökçek, Ankara’nın simgesi olan Ankara kedisinin heykelini yaptırmıştı. Ancak işin garibi bu kediler Van kedisi gibi, bir gözü mavi bir gözü yeşildi. Tabi bu, Türkiye’de tartışmalara neden oldu. Hatta, Van Belediye Başkanı,  bu kedilerin  Van Kedisi  olduğunu  bir  basın açıklamasıyla duyurmuştu Ne yazık ki,  bu tartışma,  Türk- Kürt kavgası  gibi bir Ankara kedisi- Van kedisi tartışmasına dönüşmüştür. Öte yandan, Bazı insanlarımız  ne yazık ki sokaktaki uzun tüylü Ankara kedilerini bir sokak kedisi görüp ayrımcılık yapıyor .  Sonuç olarak Anadolu Kedisi en eski kedi ırkı olup, bizim kültürel mirasımızdır.  Bu kültürel mirasımıza sahip çıkmaksak, başkaları bizim kültürel mirasımızı kendilerininmiş  sahiplenir. Kedilerimizin Dünya’da yanlış tanıtılmasına sebep olmuş oluruz.  Son olarak kedilerimize sahip çıkalım ve onların yurt dışında düzgün bir şekilde tanıtılmasına yardımcı olalım.

 

Kaynak: http://www.kibristime.com/kibris/rumlarin-yeni-oyunu-afrodit-kedisi-h12357.html

Leave a Reply