Son günlerde bir akil insan tartışmalarıdır gidiyor. Akil insanın tanımı bilindiği üzere akıllı insan, barıştan yana olan ve savaştan kaçınan insan anlamına gelmektedir. Ama, görüyoruz ki, Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm Türkiye’ye açıklamış  olduğu  akil insan listesinde yer almış olan bu 63 kişinin acaba kaç kişisi gerçekten barıştan yana ?  63 kişinin içerisinde hepimizin de tanıdğı Tiyatro, sanat ve siyaset dünyasından  insanlarda yer almakta: Hülya Koçyiğit (Marmara Bölgesi heyeti üyesi), Orhan Gencebay, Yılmaz Erdoğan, Kadir İnanır (Akdeniz Bölgesi heyeti üyesi) ,TMMOB Başkanı Sn.Rifat Hısarcıklıoğlu, Yaşar Kemal, Jülide Kural, Doğu Anadolu Bölgesi TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) Başkanı Can Peker vb.

Akil insanlar konusuyla ilgili olarak hepimizin yakından takip ettiği Pop Star yarışmasında jüri üyeliği bulunan Sn.Orhan Gencebay’ın yarışma Programına akil insan toplantısından biraz geç gelerek “Dolmabahçe’deki  toplantıda çok önemli konular konuşuldu. Ben müsade alarak geldim, hayırlı olsun herşey çok daha iyi olacak demesinin ardından, Sn. Bülent Ersoy ise tepki olarak “sen şimdi biz aptallarla konuşmaszsın herhalde, akıllı seçilmişsin, biz aptallarız herhalde demiştir. Bence Sn. Bülent Ersoy tepkisinde son derece hakl, çünkü akil insan olacak değerli bilim adamlarımız,  yazarlarmız olabilirdi. Örneğin; Yaşar Nuri Öztürk, Uğur Dündar, Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun’un da görüşlerine başvurulabilinirdi.

Akil insanlar listesindeki kişiler açıklandığında Muhalefet Partileri olan MHP,CHP ve BDP ve diğer Partilerden olmak üzere Şehit ailelerinden de tepkiler yağmadı değil. Örneğin; MHP Grup Başkanvekili Sn. Oktay Vural akil insanlar konusunda yaptığı açıklamasında: “Akil İnsalar heyetinin çözüm sürecinin propaganda timi olarak nitelendirmiş ve akil adamlar hemen cübbelerini kimliklerini çıkartmalılar bulunduğu kurumlardan çıkmalılar, AKP’ye üye olmalılar, AKP’de mertçe siyaset yapsınlar demiştir. BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak’ında yapmış olduğu açıklamasında: Akil insanlar listesine ilişkin olarak: Ne yazıkki, listedeki kadın sayısının tatmin edici düzeyde olmadığını, listede çatışma çözümleri konusunda çalışmış bu konuda akademik bilgisi ve deneyimleri olan akademisyen sayısının da yetersiz olduğunu vurgulamıştır. CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’da Akil İnsanlar konusunda önemli bir açıklama yapmıştır: “Aklını Kiraya Veren İnsandan, Akil Adam Olmaz.”demiştir.

Akil İnsan Komisyonunun işlevi nedir ?  Akil İnsan komisyonunun temel işlevi : çözüm sürecinin sağlıklı işleyişini temin etmek, çıkabilecek  herhangi bir sorunu bu komisyon ile çözecektir.  Öyleyse; soruyorum eğer bu ülkede gerçekten demokrasi, şeffaflık, eşitlik varsa, niçin akil insanların seçilme sürecinde ülkemizde yaşamakta olan insanlarımıza vatandaşlık hakları tanınıp neden bir anket düzenlenip akil insanlar listesinde kimleri görmek istersiniz diye sorulmadı? İşte Akil İnsan listesindeki Sn. Orhan Gencebay’ın bir zamanlar söylemiş olduğu Batsın Bu Dünya adlı şarkısından  bir nakarat olan: Yazıklar olsun, herşey karanlık, nerede insanlık, kula kulluk edene yazıklar olsun.” diyerek sözlerime son vermeden önce: “Her defasında teröre sayısız şehit verdiğmiz ve vermeye de devam ettiğimiz her geçen gün sessiz kalmakta olan bu akil insanlar şimdi neden listede yer aldıklarını acaba toplumun tüm kesimine, çocuklarını askere gönderen şehit ailelerine, Cumhuriyetçi, çağdaş ve Genç nesillere anlatabilecekler midir?

Yazan : Alkım Onar

Leave a Reply