Okuma Köşesi: Edebiyat Dünyasında Son Çıkanlar

Sevgili kültür- sanat tutkunu okuyucularımız, yepyeni bir köşe ile karşınızdayız. Bundan böyle yeni çıkan ve okumaktan keyif alacağınızı düşündüğüm kitapları bu köşede sizler için derleyeceğim. Aklınızı meşgul eden bir “ne okusam?” sorusu varsa ya da farklı türden kitaplara şans vermek isteğindeyseniz, seçtiğim kitaplar belki de raflarınızda bir yer bulur, kim bilir!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk: Prof Dr. İlber Ortaylı’nın engin tarih bilgisi ışığında yazılan bu biyografi türündeki kitap, 2018’in ses getiren kitaplarından ve tabi ki birçok kitapçının çok satanlar listesinde zirvede yer alıyor. Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkûmdur.” İç sesiyle seçtiğim bu kitap, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk yıllarından Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu yıllara uzanan yaşam öyküsüyle, büyük liderin hayatını 480 sayfada derinlemesine inceleme fırsatı sunuyor.

 

 

 

 

Suat’ın Mektubu: Dergâh Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan Suat’ın Mektubu, Tanpınar Arşivi’nden okuyuculara sunulan ilk kitap özelliğini taşıyor. Ahmet Hamdi Tanpınar, ölümünden önce verdiği bir röportajda, Huzur kitabının devamını, kitaptaki Suat karakteri ile devam ettireceğini belirtmiş. İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde yer alan notlarının incelenmesi ile kitap, 3 bölüm halinde okuyucular için derlenmiş, arşivdeki sayfalar kitapta ayrıca görsel olarak yer alıyor. 150 sayfalık kitap, yazarın yazım aşamalarını da tecrübe etmek için iyi bir fırsat.

 

 

 

Günden Kalanlar: 2017 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi ve daha önce kültür-sanat yazılarımızda da yer verdiğimiz Kazuo Ishiguro’nun Günden Kalanlar’ı, Yapı kredi Yayınları’nın özel baskısı ile karşımızda. Yazarın drama ile komediyi bir potada eritmeyi başardığı bu kitapta, Stevens isimli bir baş uşağın İngiliz taşrasındaki yol hikâyesini dinliyoruz. Yazarın üslubunu benimsemek ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasının arkasında yatan sebepleri değerlendirmek  için iyi bir seçenek.

 

 

 

Yine Öyle Hissettiğinde: Gazete Bilkent olarak geçtiğimiz hafta sonu 6. Medya Zirvesi’nde de ağırladığımız karikatürist Cem Güventürk, 2017 Eylül ayında çıkan kitabı ile hem kendimizden birçok şey bulmamızı hem de bunu yaparken eğlenmemizi sağlıyor. Kendine has çizgileriyle yarattığı karakterlerin, gündelik olaylara bakış açısını takip etmeyi eminim siz de çok seveceksiniz. Keyifle okuyacağınızı düşündüğüm yeni bir soluk.

 

 

Elon Musk-Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde: Kitap, Türkiye’de ilk baskısını 2016 yılında yapsa da gündemden düşmeyen bir girişimci olan Elon Musk’ı daha yakından tanımak için olanak sağlıyor.  Çok satanlar listelerindeki yerini koruması da bunun en büyük destekçilerinden. Otomotiv ve uzay sektörleri dahil birçok alanda yenilikçi ve cesur bir tutum sergileyen Musk’ın biyografisinin sunulduğu 464 sayfalık kitap, okuyuculara yeni bakış açıları sunuyor. Her şeyin çok hızlı ilerlediği bu dünyada, siz de Elon Musk ile tanışmakta geç kalmayın derim.

 

 

 

 

Kapak Fotoğrafı:

https://www.pexels.com/photo/pile-of-books-in-shallow-focus-photography-264635/

Kitaplara Erişebileceğiniz Kaynaklar:

http://www.dr.com.tr/Kitap/Gazi-Mustafa-Kemal-Ataturk-Clz/Arastirma-Tarih/Tarih/Ataturk/urunno=0001740229001

http://www.dr.com.tr/Kitap/Suatin-Mektubu/Edebiyat/Roman/Turk-Klasik/urunno=0001743728001

http://www.dr.com.tr/Kitap/Gunden-Kalanlar-Ozel-Baski/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0001745582001

http://www.kitapyurdu.com/kitap/yine-oyle-hissettiginde/434334.html

http://www.dr.com.tr/Kitap/Elon-Musk-Tesla-SpaceX-ve-Muhtesem-Gelecegin-Pesinde/Ashlee-Vance/Edebiyat/Biyografi-Oto-Biyografi/urunno=0000000686987

 

Leave a Reply