Yine geldik bir Aralık ayına. Alışveriş merkezleri devasa çam ağaçlarıyla süslendi, “Yılbaşında ne yapıyorsun?” sorusu kampüste yankılanmaya başladı. Üzerimizden geçen bu koca yılı şöyle bir gözden geçirmek ve geriye dönüp baktığımızda iz bırakan albümleri şöyle bir not etmek gerek; hangi şarkılarla hüzünlendik, hangileriyle eğlendik, hangileriyle yağmurlu günlerde camdan dışarı baktık. Ben de öyle yaptım ve müzikal anlamda yeni keşiflerin bol olduğu bu dolu yılı özetleyen bir liste yapmak istedim.

Eh, adettendir ondan geriye sayalım o halde:

10.Skrillex & Diplo-Jack Ü

jak

Yılın en başarılı dans kayıtları bu albümdeydi. Skrillex ve Diplo gibi artık yapımcılık ve DJ’likte rüştünü defalarca ispatlamış olan iki isimden daha azı beklenemezdi zaten. Oyunun en tepesindeki bu ikili tarzlarını birleştirerek trap, EDM ve Skrillex’in katkısıyla Dubstep’i bir şekilde harmanlayan kaliteli bir şarkı iskeleti oluşturdular. Ayrıca popüler sahada da yer bulmayı başardılar. Justin Bieber’la yaptıkları “Where Are U Now” yılın en çok dinlenen şarkıları arasında. Bana kalırsa bu şarkı Justin Bieber’ın kariyerini kurtarmış bile olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=AV2N8wUbBxw

9.Alabama Shakes-Sound & Color

sound-color-cover

60’ların Soul müziğini günümüz indie rock temalarıyla birleştiren Alabama Shakes gerçekten başarılı vokalleriyle 2015 yılında adından bayağı bir söz ettirdi. Grammy’lere de “en iyi albüm” dalında aday olan bu çalışma kesinlikle dinlemeye değer şarkılar içeriyor.Ayrıca Grammy ödüllerinde de bir kaç ödül toplama olanağı çok yüksek.

8.Can Güngör- Silik Düşler

can-güngör

Büyük Ev Ablukada’nın sahibi olduğu “Olmadı Kaçarız Plakçılık”tan çıkan bu albüm son yıllarda gelişmeye başlayan ve benim “samimi” rock olarak adlandırdığım furyanın 2015’teki temsilcisi oldu. Albüm kendi içerisinde biraz tutarsız olmasa daha üst sıralarda kendine yer bulabilirdi. İçinde çok çok iyi bir kaç parça bulunduran bu albümde malesef bir kaç tane de başarısız şarkı bulunuyor. Ancak Türkçe müzik adına gerçekten yenilikçi enstrüman kullanımı göze çarparken Can Güngör’ün davul geçmişi sayesinde oldukça başarılı perküsyon kayıtları mevcut.

7. Tyler, The Creator- Cherry Bomb

cherrybomb

Bu sene sadece Tyler, The Creator hayranları tarafından beğenilen bu albüm, enstrümantal açıdan çok başarılıydı. Bence hak ettiği değeri rap camiasında görmedi bu albüm. İçindeki şarkıların içerdiği derinlik ve kayıtlardaki profesyonellik göz alıcıydı. Ancak, albümdeki bazı şarkılar gerçekten “saçma” olmak adına yapıldığı için, albümü bir bütün halinde dinlemek zor. Tyler’ın mizahi yaklaşımları zaman zaman fazla kaba olabiliyor. Belki de bu yüzden fazla ciddiye alınmadı.

6. Jamie xx- In color 

Jamiexx-InColour

The xx grubundan tanıdığımız Jamie xx, bu sene deneysel dans müziğin doruk noktasını ortaya koydu belki de. Gerek sample seçimleri gerekse ikili çalışmalarıyla bu albümde oldukça doğru pek çok karar olduğu söylenebilir. “Yeni” olmak adına değil, gerçekten hakkıyla yapılan bu deneysellik albümü herhangi bir house albümünden ayırıyor. Jaime xx bu ilk albümünde yeteneklerini sergiliyor ve bizlere rahatlatıcı, atmosferik bir deneyim sunuyor.

5. Kaan Tangöze- Gölge Etme

gölgeeme

Sayıklayıp duruyoruz ya Doğu-Batı sentezi diye, işte karşımızda duruyor. Duman’ın solisti Kaan Tangöze ozanlık geleneğini modern zamanlarda sürdüyor. Tek gitar ve mızıka ile biraz Bob Dylan, biraz Karacaoğlan, birazda Duman muhalifliğiyle güncel olaylara dokunuyor, şairlerden alıntılar yapıyor. Duman dinleyicisi olmayan benim gibileri bile içine kolaylıkla çeken samimi ve “doğal” bir albüm. Belki de özlemişiz bu doğallığı, bu “kendi halindeliği”.

https://www.youtube.com/watch?v=IBG8W20zRhM

4. Adele – 25 

25

2016 yılında o kadar çok duyacağız ki bu albümü yorum yapmak anlamsız. 25’i listenin bir yerine koymak farz oldu diyebiliriz. Adele, hüznün, aşkın sesi olmaya devam ediyor kısaca.

3. Travis Scott- Rodeo

Rodeoalbumdeluxe

“Art-rap”in en büyük temsilcisi artık Travis Scott! Böyle bir alt-tür varsa eğer; kesinlikle Travis Scott’ın adı buraya altın harflerle kazındı artık. Son üç albüme giderken, rap’in artık müzik sahnesinde önemli bir yerde durduğunu anlamamız gerekiyor. Prodüksiyonunu da kendisinin yaptığı bu albüm “sanatsal” ve post-modern bir yaklaşımın ürünü. Kanye West’ten bir nevi “el alan” Travis Scott, ustasının seviyesine çıktığını gösteriyor. Kendi tarzını oluşturan Travis, kimseye benzemeyen biri olduğunu açıkça gösteriyor.

2. Kendrick Lamar- To Pimp a Butterfly

topimoabutterfly

İnternette pek çok listede bir numarada yer alan bu albüm hakkında söylenecek pek çok şey var ama en iyisi sadece dinlemek. Sözlerin derinliği, yapımın kalitesi ve Kendrick’in vizyonu birleşince insanı alıp götüren sürükleyici bir iş ortaya çıkmış. Çok katmanlı, Jazz notalarıyla süslenmiş şarkılar “siyahi kültürünü” en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyor. Kendrick, “Benim bu bitmeyen kavgayla bir sorunum var.” diyor ve kariyerinde yeni bir sapağa giriyor. Bir önceki albümünden çok farklı olması Kendrick’in cesaretini ve kendine güvenini gösterirken müzik otoritelerini şaşırtan bir iş ortaya koyuyor.

1. Drake- If You’re Reading This It’s Too Late 

Drake_-_If_You're_Reading_This_It's_Too_Late

Kabul edelim; bu sene Drake’in senesiydi. Şarkı çalma platformu Spotify’da 2015 yılının en çok dinlenen erkek sanatçısı oldu. Ayrıca hepimizin son zamanlarda radyolardan aşina olduğu “Hotline Bling” milyarı bulan dinleme sayılarına ulaştı. Bu albüm (aslında resmi olarak bir mixtape) yılın en popüler rap şarkılarından bazılarını kapsıyor. Benim Drake’i ilk dinlediğim albüm buydu ve bu tanışma sonrasında eski işlerini de dinledim ve diyebilirim ki; bu minimal ve Drake’e özgü prodüksiyon o kadar akılda kalıcı ki şarkıları abüm çıktığından beri aylardır mırıldanıyorum. Drake sözleri ve sesini kullanışındaki ustalığıyla büyüleyici bir iş ortaya koyuyor. Sanatçının kendine güveninin boş olmadığını görüyoruz. “Legend” şarkısının sözleriyle bitirelim o halde: “If I die I’m a motherf***ing legend.” yani ” Şu an ölsem bile bir efsaneyim.” diyor. Doğru, gözlerimizin önünde bir rap efsanesi şekil alıyor.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu