Bilkentlilerle Hayat Bulan Eskiler

İstanbul’un meşhurlaşmış vintage kıyafet sokağı olarak anılan Galata’nın tasarım cennetine son yıllarda damga vuran iki Bilkentli görüyoruz.

Okul yıllarında tanışan Fulya Ballı ve İliç Kırtaş Bilkent Üniversitesi iç mimarlık bölümü mezunu iki arkadaş. Ortak zevkleri olan vintage hikayelerini mobilyalar ile birleştirerek eskilere yeni bir nefes kazandırıyorlar. Bilkent’ten mezun olduktan kısa bir süre sonra Koridor İstanbul Mimarlık isimli bir şirket kuran ikili bundan birkaç ay sonra ise Galata’nın Serdar-ı Ekrem sokağında 60/70 Stok adında mobilyalar ve aksesuarların satıldığı bir vintage dükkanı açtılar. Adında da anlaşıldığı gibi 60’lı ve 70’li gibi geçmiş yıllardaki nostaljik ve kullanılmış eşyalara yeniden hayat vererek bu mağazada satışa sunuyorlar. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerdeki eskicilerden özenle seçimler yapıp gerekli onarımı, cilalamayı ve bakım işlerini yapıyorlar.

Semtin tarih kokan havasına uygunluk gösteren bu vintage dükkanında bu yaratıcı ikili bazen de müşterilerinin isteği doğrultusunda eşyalara hiç dokunmayarak ve nostaljik yapısını hiç bozmayarak satışa sunuyorlar.Bazen de eskitmek için yeni eşyaları kendileri üretiyorlar.

Aynı zamanda dekorasyon ve iç mimarlık danışmanlığı yapan ikili verdikleri röportajlarda eski mobilyalara olan aşklarından ve bu nostalji merakının çocukluktan geldiğinden bahsediyorlar. Stok 60/70 tam anlamıyla hayatımızdan çıkmaya aday hatıra dolu mobilyaların yeniden hayat bulduğu bir yer. Özellikle gençlerin vintage tutkusunun yoğun olduğu son yıllarda, bu mağazanın müşteri yoğunluğunu da gençlerin oluşturduğunu söyleyebiliriz.

2007 yılında kurulan Stok 60/70 yaratıcı iki başarılı Bilkent mezunu sahibiyle uzun yıllar hayatta kalabilecek ve eskilere hayat verebilecek güzel bir vintage dükkanı.

Leave a Reply