Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü Fulya Koçak’ın

Türk tiyatrosunun unutulmaz isimlerinden Baykal Saran’ın anısına düzenlenen Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü, geçtiğimiz yıl dokuzuncu kez sahibini buldu. 9 Haziran 2015 günü Akün Sahnesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla sahibi açıklanan ödüle Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı ve aynı zamanda Bilkent mezunu olan Fulya Koçak layık görüldü.

Fulya Koçak, 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden fakülte ve bölüm birincisi olarak mezun oldu. 1998-2002 yılları arasında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda görev alan Koçak, 2002-2010 yılları arasında Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. 2010 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin oldu. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuk dersleri de vermekte olan Fulya Koçak, profesyonel olarak bugüne kadar yirmi iki oyunda yer aldı.baykal_saran_oyunculuk_odulu_fulya_kocakin

Lemi Bilgin, Selçuk Yöntem, Atilla Sav, Rüştü Asyalı ve Erkal Saran’dan oluşan seçici kurul tarafından Dario Fo’nun “Tesadüfen Kadın Elizabeth” adlı oyunundaki performansıyla 2014-2015 Baykal Saran Yılın Sanatçısı Ödülü’ne layık görülen Koçak yaptığı açıklamada, “Böylesine büyük bir ustanın anısına düzenlenen ödülü almak çok güzel bir duygu, buna bugüne kadar yaptıklarımla değil bundan sonra yapacaklarımla da layık olmaya çalışacağım. Ayrıca bu ödülü almamda emeği olan ve ‘Tesadüfen Kadın Elizabeth’ oyununda bana rol veren Ankara Sanat Tiyatrosu’na çok teşekkür ediyorum. Dario Fo’nun oyunları çok farklı bir oyunculuk anlayışı gerektiriyor, ben de elimden geldiğince bunu yapmaya çalıştım. Bunu başarmak mutluluk verici” diye konuştu.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker ve geçmiş yıllarda ödüle layık görülen sanatçılarla birlikte sanat dünyasının önde gelen isimlerinin de katıldığı ödül gecesinde “Tesadüfen Kadın Elizabeth” oyununun özel bir gösterimi de yapıldı. Fulya Koçak ödülünü temsilin ardından 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in elinden aldı.

Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü, 28 Temmuz 2006 tarihinde vefat eden Devlet Tiyatroları Sanatçısı ve Rejisörü Baykal Saran anısına 2006-2007 tiyatro sezonunda verilmeye başlanmıştır. Fulya Koçak bu ödülün yanı sıra; 2013 Tiyatro Eleştirmenler Birliği “Yılın Kadın Oyuncusu” ödülü, 2011 Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri “Yılın Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü, 2011 Ankara Sanat Kurumu “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü” ve 2000 Ankara Sanat Kurumu “Övgüye Değer Kadın Oyuncu Ödülü”ne de sahiptir.

Türk Tiyatro sahnesinin bu saygın ödülüne layık görülen mezunumuza biz de GazeteBilkent olarak kariyerinin devamında başarılar diliyoruz.

 

Kaynakça:

http://www.hurriyet.com.tr/baykal-saran-odulu-fulya-kocak-in-29240718

http://www.evrensel.net/haber/263285/baykal-saran-oyunculuk-odulu-fulya-kocakin

http://www.kultursanatharitasi.com/baykal-saran-oyunculuk-odulu-fulya-kocakin/

Leave a Reply