Herkes İçin Ulaşılabilir Sanat Bir Bilkentliden: Nazlı Berberoğlu

Nazlı Berberoğlu İşletme Bölümünden 2004 yılında mezun olan bir Bilkentli. ‘Sanatı demokratikleştiren’ ve ‘herkes için ulaşılabilir kılan’ bir konsept ile dünya genelinde 20’yi aşkın ülkede 500’den fazla sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşturan galeri ‘Carré d’Artistes’in İstanbul şubesinin sahibi olan Nazlı Berberoğlu aynı zamanda Coca-Cola’da sponsorluk ve marka işbirlikleri müdürü olarak kariyerini sürdürmektedir.

Carré d’Artistes sanatın herkes için olduğu görüşü ile Fransa’da yolculuğa başlayan bir galeri. Geleneksel sanat galerilerinin aksine bir konsepte sahip olan Carré d’Artistes, demokratik bir tavır sergileyerek sanatı herkes için ulaşılabilir hale getirerek daha büyük kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Bunu yaparken de sanatçıya önemli bir ölçüde maddi gelir sağlamayı amaçlarından biri haline getirmiş. Böylece sanatçılara düzenli bir gelir kaynağı oluşturulup, sanatçının sanatına daha iyi konsantre olması sağlanmış oluyor.

fft81_mf3417084Berberoğlu Carré d’Artistes konseptiyle ilk defa Barselona’da tanışmış ve Türkiye’nin böyle bir konsepte ihtiyaç duyduğunu düşünerek İstanbul şubesini açmaya karar vermiş. Bu konsepti geleneksel sanat galerilerinden ayıran en önemli özelliğin ‘sanatı herkes için ulaşılabilir’ hale getirmek olduğunu belirtmiştik. Peki bunu nasıl yapıyor Carré d’Artistes? Tabi ki ‘ulaşılabilir fiyatlarla’. Büyük ebatlardaki pahalı tablolar yerine, sanat eserlerini 13*13, 19*19, 25*25 ve 35*35 ebatlarında 4 farklı boyutta sanatseverlerle uygun fiyatlarla buluşturuyor. Bu eserler imitasyon veya fabrikasyon bir baskı değil, tamamen sanatçıların kendi elleri ile oluşturdukları el emeği eserler. Böylelikle gerçek sanat eserlerini ayrıcalıklı bir sınıf ile sınırlı kalmaksızın herkes ile buluşturmayı başarıyor Carré d’Artistes.

Nazlı Berberoğlu sanatseverlerle Beyoğlu-Galatasaray’daki şubede buluşuyor. Mezunumuza kariyerinde başarılarının devamını diliyoruz.

Kaynakça:

http://www.radikal.com.tr/kultur/sanati-demokratiklestiren-galeri-istanbulda-1287940/http://bantmag.com/2014e-dair-sorular-nazli-berberoglu/

http://www.radikal.com.tr/kultur/sanati-demokratiklestiren-galeri-istanbulda-1287940/http://bantmag.com/2014e-dair-sorular-nazli-berberoglu/

Leave a Reply