Beymen’in Başarısı Ardındaki Bilkentli: Elif Çapçı

elif çapçı

Beymen’in CEO’su Elif Çapçı 1994 yılı İşletme bölümü mezunu bir Bilkentli. Mezuniyetten sonra Duke Üniversitesi’nde MBA derecesini alan Çapçı, kariyerine ABD’de Signet Bank’ta başladı. Ardından 3 yıl süreyle Bain&Company’de danışmanlık görevini sürdüren Çapçı, Türkiye ve İsrail’de perakende, finans ve telekomünikasyon sektörlerinde strateji danışmanlığı yaptı. 2001 yılında Citigroup’a transfer olan Çapçı, New York, Londra ve Brüksel ofislerinde görev aldıktan sonra 2006 yılında ülkesinde döndü. Citibank Türkiye’de perakende bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı görevini üstlendi. 2008 yılında Boyner Holding’e başkan yardımcısı olarak katılan Elif Çapçı, 2009 yılından bu yana Beymen Genel Müdürlüğü görevine devam ediyor.

Göreve geldikten sonra mağaza operasyonlarına ve internete ağırlık veren Elif Çapçı,  perakende sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Boyner Grubu’nun bünyesinde bulunan  Beymen’in büyük gelişiminin arkasındaki en önemli isim.  2013’ün sonlarında Zorlu Center’da açtıkları 10.000 metrekarelik dev mağaza, Beymen’in ve Türkiye’nin en büyük hazır giyim mağazası olma özelliğine sahip. Beymen’in amiral gemisi olarak nitelendirilen Zorlu Center projesiyle 2014 yılında yüzde 37 büyüme başarısı gösteren ve Türkiye genelinde 71 mağazaya ulaşan Beymen, mağazacılıkta yaptığı büyük yeniliklerle bugün 560’ tan fazla dünya markasını müşterileri ile buluşturuyor. 2012 yılında Çapçı’nın hayata geçirdiği Beymen.com projesi ile müşteri sayısı her geçen gün artan Beymen, lüks moda perakendesindeki dominant pozisyonunu koruyarak 2014 yılında 759 milyon lira ciroya ulaştı. Çapçı’nın 2015 yılı için hedefi ise 950 milyon lira.  

Dünya lüks ‘specialty-store’ları arasında ilk beşte bulunan Beymen’in başarısının arkasındaki isim olan Elif Çapçı, Fortume 2015’in en güçlü 50 iş kadını listesinde yer alıyor.

Mezunumuza kariyerinin geri kalanında da başarılarının devamını diliyoruz.

Leave a Reply