Okulumuzun son sınıf öğrencisi Arda Çelik ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti siz okuyucularımıza sunmaktan mutluluk duyarız.

1-) Bölümünüz nedir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği

2-)Dört yıl önce bu bölümü seçerken mezun olduğumda şu alana yönelirim diye mi seçtiniz eğer öyleyse şuan hala o alanda mı ilerlemek istiyorsunuz yoksa farklı bir alanda mı?

Hayır, bölümü seçerken belirli bir alana yönelme gibi bir kararım yoktu, ufkumun açılmasını en çok sağlayacak bölüm olduğunu düşünerek seçtim. Ancak mesleki anlamda yönelmeyi tasarladığım bir alan yoktu. O vizyon ilerleyen sınıflarda gelişti. Lisans öğrenimi boyunca ilgimi çeken ve yönelmek istediğim alanlar da zaman içinde değişti ve şu aşamada daha radikal bir arayış içindeyim.

 

3-)Farklı alandaysa bu değişime neden olan faktörler nelerdir?

Evet, farklı bir alanda ilerlemek istiyorum çünkü EE şemsiyesi altında ilgimi çeken araştırma alanlarına kendimi yeterince adayamayacağımı fark ettim. Bizim bölümümüzde alt başlıklar Mikroelektronik, Sinyal İşleme, Telsiz Haberleşme, Optik-Fotonik, Elektromanyetik, Kontrol Sistemleri, Biyomedikal Sistemler ve Dijital Tasarım olarak özetlenebilir. Bana en çok heyecan veren ve kendimle en çok bağdaştırdığım alan Kontrol Sistemleri idi. Ancak bunun da diğer seçeneklerle kıyaslanarak verilmiş zorlama bir karar olduğunu fark ettim. O sebeple EE alt başlıklarından birinde uzmanlaşarak kariyerimi çizmektense daha melez bir yönelmeyle yenilenebilir Enerji Teknolojilerinde kariyerimi yapılandırmayı düşünmekteyim. Kısacası, bu değişime neden olan faktör benim kendi özelliklerimi, heyecanımı ve motivasyonumu en iyi değerlendirebileceğim alanın eldekilerden biri olmak zorunda olmadığını hissetmemdir.

4-)İş alanı veya sektörkararlaştırmanda Bilkent yararlı oldu mu?

Bilkent’in kısmen yaralı olduğunu söyleyebilirim. Kendi alanlarında çok yetkin bir akademisyen grubunun içinde eğitim aldığım için onların neler yaptığını, tercihlerini gözlemlemek faydalı oldu. Ayrıca bölümümüz mezunlarının çoğunlukla tercih ettiği Savunma Sektörünün stajlar vesilesiyle bana çok cazip gelen bir yol olmadığını anlamam, “neyi istemediğim” konusunda rehber oldu.

 

Leave a Reply