Mezun Adaylarına Soruyoruz

Adınız Soyadınız: Şehnaz ARGUÇ

1-)Bölümünüz nedir?

Siyaset Bilimi
2-)Mezun olduktan sonra hangi alanda çalışmak istiyorsunuz?

Mezun olduktan sonar akademik hayata devam edip “Urbanization and Migration Issues “ (Kentselleşme ve Göç Olayı) konusunda çalışmalar yapmak istiyorum.

 

3-) Bu bölümü seçmenizin öncelikli olarak nedeni nedir?

Günümüzde küreselleşen dünyaya baktığımızda şehirlerimizin hızla geliştiğini fakat bununla birlikte metropollerde bir nüfus yığılmasının olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra çarpık kentleşme, gecekondulaşma, alt yapı eksikliği gibi etkenler de çabası. Türkiye’ye baktığımızda özellikle 2002 seçimlerinden sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti’nin başa gelmesiyle kentsel dönüşümün büyük bir önem kazandığını söylemek mümkündür sanırım. Yeni hükümetin liberal politikalarına dayanan ve yerel belediyeler tarafından desteklenen bu kentsel dönüşüm projelerinin tüm ülkemizde sosyal ve politik açıdan titizlikle incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sebepten dolayı dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de “kent”in üzerinde durulması gereken önemli bir konu olduğunu düşünüyorum ve de eğitim hayatımın ilerleyen kısmında kentleşme ve kentleşmeyle birlikte artan göçü ele almayı düşünüyorum.
4-) Çalışmak için seçtiğiniz bu alanda emin olma sürecinde Bilkent Üniversitesi’nin size bir katkısı oldu mu? Eğer katkısı olduysa bu katkı ne yöndeydi?

Yüksek lisansta çalışmak istediğim konu hakkında Bilkent’in katkısı tabii ki oldu. Özellikle bu konuda oldukça önemli çalışmaları olan Tahire Erman Hocamızdan bu alanla ilgili üç ders aldım ve Bilkent Üniversitesi’nin sunmuş olduğu bir fırsattan yararlanarak, henüz lisans eğitimime devam ederken Tahire Hocamızın yanında bir sene boyunca asistan öğrencilik yaptım. Şimdi de kendisinden yine aynı alanla ilgili doktora dersi alıyorum. Bu yüzden ileride “Urban Studies” üzerine çalıştığım takdirde Bilkent’te öğrendiklerimin beni daima ileriye götüreceğine inancım sonsuz.

Leave a Reply