Son günlerde Ada Müzik etiketiyle çıkış yapan “Kız Kafası” adlı albüm, içeriği kadar içeriği oluşturan sanatçısından dolayı da ilgi çekiyor. Albümün sahibi olan Çiğdem Erken; tiyatro müzikleri yapan ve film müziği bestelemeyi “yapılacaklar listesi”nin en başına koyan, hayatını müziğe adamış biri olarak, albümdeki bütün şarkılarının sözlerini kendisi yazıp müziklerini de kendisi bestelemiştir.

Babasının bağlamasının sapını ısırarak müzikle tanışan Çiğdem Erken, 6 yaşında tutulduğu piyano sevdası ile küçük şehrin vermiş olduğu zorlukları da yenerek Ankara Devlet Konservatuarı’na girip orada müziğin inceliğini öğrenmiştir. Ardından Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde master ve doktora programlarını bitirmiştir.

Yaklaşık 20 yıldır şarkı sözleri yazan Çiğdem Erken; ilk şarkılarının pop esaslarının etkisinde yazılmış çocuksu şarkılar olduğunu fakat yaşam ilerledikçe şarkılarının tonunun, türünün, renginin ve dilinin değiştiğini belirtmektedir.

Şarkı sözleri yazmanın yanına, tiyatro müziği de yapan Çiğdem Erken bugüne kadar 35 farklı projede katkıda bulunmuş ve değerli sanatçılarımızdan Yücel Erten’le birlikte çalışmalar yürütmüştür. Bunların yanı sıra Çiğdem Erken’in “Güvercin” adlı şarkısı Cem Tuncer’in aranjmanıyla “Sinekli Bakkal” dizisinde kullanılmıştır.

2008 yılında “ Savaş İkinci Perde’de Çıkacak” adlı oyunun müziklerini yaparak ödüle layık görülen Çiğdem Erken, 2010 yılında da yine başka bir tiyatro oyunun müziklerinin altına imzasını atarak ödüle layık görülmüştür.

Albümünde yer alan “Küçük Prens” şarkısında Demet Sağıroğlu ile düet yapan Çiğdem Erken’in albümünde çalıştığı bir diğer isim de dünya çapında viyolonselci olan Çağ Erçağ’dır. Son olarak, Çiğdem Erken albümünü şöyle yorumlamaktadır: “Kadın-erkek ayrımı genel itibarıyla bana suni görünür. Kız kafası deyimi ile erkeklere bir uzlaşma güvercini yollamak istedim galiba. Anlamaya çalışın, niyet kötü değil de kafa Kız Kafası işte demenin müzik hali.”

Leave a Reply