Cazz’da Bilkent Notaları

Bugünlerde Cazz-Blues konser etkinlik listelerinde sıkça yer alan ve başarısıyla dikkat çeken bir isimdir; Jehan Barbur.

Arap asıllı bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Jehan Barbur, iki yaşında ailesinin Türkiye’ye yerleşmesinden dolayı eğitimine Türkiye’de başlamıştır.

Müziğe karşı ilgisi olmasına rağmen, ailesi konservatuar eğitimine karşı çıkması nedeniyle lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde tamamladı.

Üniversite yıllarında amatör olarak tiyatro ve müzik ile ilgilenen Barbur, üniversiteden mezun olduktan sonra profesyonel müzik hayatına adım atmak için İstanbul’a yerleşti.

Bülent Ortaçgil’in de desteğiyle ilk albümü olan “Uyan”ı çıkartan Barbur, Asi ve Sır Gibi dizileri için şarkı seslendirdi. Gece Sesleri dizisinin şarkılarından birini Özgür Çevik ile birlikte söyledi.Zuhal Olcay’a Aşk’ın Halleri albümü için “Şermin” parçasının sözlerini verdi.

2010 yılında ” Hayat” adlı ikinci albümü ile Top 10 listelerine girmeyi başaran Jehan Barbur’un eylül ayı konserleri; Bodrum’da 14 Eylül’de Mandalin Bar’da, Ankara’da 21 Eylül’de Passage Bar’da, İstanbul’da 28 Eylül’de Ghetto’da, İzmir’de 29 Eylül’de Bios Bar’dadır.

Jehan Barbur 14-17 Ekim 2011 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleştilecek olan ” Bilkent World Music Fest” etkinliği ile Bilkentli sevenlerine güzel bir konser yaşatacaktır.

Leave a Reply