Başarıyı Tasarlamak: Derin Sarıyer

Bu yazımızın Bilkentlisi Derin markasının yöneticisi ve tasarımcısı olan Derin Sarıyer. Mimarlık bölümü mezunumuz, tasarımları ve bugünlerde İstanbul Akaretler’de açılacak olan mobilya mağazasıyla, tasarımcı adaylarına sadece tasarım hakkında ilham kaynağı olmakla kalmıyor; tasarım hayatında başarının sırrı hakkında da ipucu veriyor.

Tasarımı olan Fek oturma birimi ile Elle Decoration Türkiye 2010 ve Good Design ödüllerini alan, mobilya mağazasının sahiplerinden Derin Tasarım Editörü Derin Sarıyer, yaratıcılığını ortaya çıkaran ilk hatırasının, evlerinde bulunan, Ettore Sotsass’ın öncülüğünde sürreal işler çıkaran devrimci bir tasarım grubu olan Memphis’in tasarımları olduğunu söylüyor. Babası gibi tasarımcı olmayı kafasına koyduğunda, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü tercih ediyor. Mezun olduktan sonra, İtalya’ya Cappelini ‘de çalışma fırsatı buluyor. Bu çalışma alanında, Tom Dixon, Jasper Morrison ve Piero Lissoni gibi tasarımcılarla bir arada çalışan Sarıyer, bu çalışmalarından bir buçuk yıl sonra İstanbul’a dönüp babası ile markaları olan Derin’i uluslararası alanda etkin kılmak için çalışmalara girişiyor. Avrupa’nın birçok şehrinde tasarım fuarlarında, sergilerinde Derin Tasarım’ın gelişmesi ve uluslararası etkin konuma gelmesi sağlandı.

Derin Sarıyer, çalışmalarındaki başarısının sırrını; sek ve saf işler çıkarmak istemesinden ve anlam ve derinliklerle ilgilenmesinden dolayı olduğunu belirttiği gibi bu derinliğin nostaljiden değil, geleceğin tarihinden geldiğini de vurguluyor.

Belirtmeden geçmeyelim; Sarıyer bu sene sakinliğin, dinginliğin ön plana çıkacağını, bu dinginliğin de homojen atmosferli, çabasız fakat şık evler yaratmakta en büyük unsur olacağını söylüyor.

Not: Foto 2010 yılında Derin Sarıyer’e iki ödül birden kazandıran tasarıma aittir.

Leave a Reply