Lise eğitimini İzmir Tevfik Fikret Lisesinde tamamlayan Volkan Aytar, 1994 senesi okulumuzun Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Ankara’da yerleşik Siyah Beyaz (daha sonra Günlük Haber) gazetesinin  kurucu ekibinde yer aldıktan sonra  1997 yılında New York Eyalet Üniversitesinde sosyoloji üzerine yüksek lisansını tamamladı. Burada yine aynı branşta ders verdi ve Lisansüstü Öğrenci Derneği başkanlığını yürüttü. 2003 yılında İstanbul’a döndü. Sabancı Üniversitesi’nde Kent Sosyolojisi dersi verdikten sonra 2003-2009 yılları arasında Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nda Demokratikleşme Programı Yöneticisi olarak çalıştı. 2011 yılında Amsterdam Üniversitesinde Sosyoloji ve Antropoloji alanında doktora yaptı. Eğitim hayatının ardından birçok çalışmada aktif görev aldı.

 Aytar ’ ın  çalışmalarından bazıları ise;

1998 ile 2003 yılları arasında, New York’ta yayımlanan ve dünyanın 200 ülkesinin hükümetleri ve siyasi parti sistemleri hakkında bilgi içeren Political Handbook of the World adlı referans kitabının yardımcı editörlüğünü üstlendi.

Demokratikleşme programı yöneticisi olarak görev aldığı Tesev’de, 2005 yılında Güvenlik Sektörünün Demokratik Denetimi: Türkiye ve Dünya adlı derleme kitabı yayımlandı. Yine aynı diziden Prof. Ümit Cizre editörlüğünde hazırlanan Almanak Türkiye 2005 kitabında eleştirel medya okuması üzerine bir makalesi yer aldı.

Kent sosyolojisi ve özelinde metropol kavramı üzerine yazdığı Metropol adlı kitabı, yine aynı yıl içerisinde çıktı.

Kübra Parmaksızoğlu ile birlikte derlediği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Türkiye Bilimler Akademisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yayımlanan İstanbul’da Eğlence adlı kitabı 2011’de yayımlandı.

Profesör Jan Rath ile birlikte derlediği Selling Ethnic Neighborhoods: Rise of Neighborhoods as Places of Leisure and Consumption başlıklı kitabı Routledge (New York ve Londra) tarafından 2012’da yayımlandı.

Kent sosyolojisi hakkında Floransa, Brüksel, Amsterdam, Lizbon ve Barselona gibi kentlerde sunduğu çalışmalarını, yapımcılığını ve proje tasarımını yaptığı ve Dağhan İş tarafından yönetilen Frequencies: Istanbul’s Multiple Forms of Sounds  adlı kısa filmle tamamladı. Frequencies 2006’da Kadıköy Kısa Film Festivali’nde gösterildi.

Dimitri Kitsikis tarafından kaleme alınan ve Türk-Yunan İmparatorluğu adı altında yayımlanmış bir de kitap çevirisi bulumaktadır.

            Şuanda  Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sosyoloji dersleri veren ve Avrupa Medya Kültür Çalışmaları MA Programı’nın danışmanlığı yapan mezunumuz Aytar’ a çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Leave a Reply