5 Şubat 1968 Alanya doğumlu olan Mevlüt Çavuşoğlu, Özel H. Emin Paşa Lisesi’ni birincilikle bitirmiştir. 1988’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra asistanlık bursu kazanarak gittiği ABD Long Island Üniversitesi’nden 1991 yılında “Ekonomi” dalında master derecesi almıştır. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Çavuşoğlu 1993’te Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Avrupa Birliği Uzmanlığı”nı tamamlamıştır. Aynı sene Bilkent Üniversitesi’nde doktora programına başladıktan sonra İngiltere’deki, London School of Economics’te Avrupa Birliği bursu kazanarak “Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma” konusunda doktora çalışması yapmıştır. 1995 Mayıs ve Kasım ayları arasında Çevre Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalışmıştır.

Çavuşoğlu’nun Siyasi Hayatı

İlk kez 2002 Türkiye genel seçimlerinde Antalya Milletvekili seçilen Mevlüt Çavuşoğlu 2007’de ikinci kez Antalya Milletvekili seçildiğinden bu yana milletvekilliği görevini aktif biçimde sürdürmekte olup AK Parti ve TBMM bünyesinde dış ilişkiler ile ilgili önemli görevler üstlenmiştir. Çavuşoğlu iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve Japonca bilmektedir.

Görevler
AK Parti Antalya Milletvekili olan Mevlüt Çavuşoğlu,  47 üye devletten 800 milyon insanı temsil eden Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlığı görevini üstlenmiştir (25.01.2010 – 23.01.2012).

AK Parti kurucu üyesi olan  Mevlüt Çavuşoğlu,  AK Parti Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Vekili olarak partinin uluslararası temaslarını sürdürüp geliştirmekte, Avrupa’daki Türk derneklerinin bulundukları ülkelerdeki oluşumlarının kuvvetlendirilmesinde ve gurbetçi vatandaşlarımızın haklarının savunulmasında önemli çabalar sarf etmiştir.

Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı görevinde bulunan  Çavuşoğlu aynı zamanda, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanlığı; Siyasi İşler Komisyonu üyesi, Denetim Komisyonu Üyesi, Belarus Alt Komite üyesi, Göç Alt Komite Başkanı, “1932-1933 Yılları Arasında Ukrayna’da Kıtlığın Sebep Olduğu Kitlesel Ölümlerin Uluslararası Düzeyde Kınanması (Holodomor) ve Eski SSCB’de kitlesel kıtlığın 75. yıldönümü” başlıklı raporun Raportörü ve AKPM’de en büyük üçüncü grup olan Avrupa Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü görevinde bulunmuştur. Daha önce AKPM Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı yapan ve Bosna-Hersek eş raportörü olarak görev yapan Çavuşoğlu, Batı Avrupa Birliği Parlamentolar-arası Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (BAB) Türk Delegasyonu Başkanı, BAB Daimi Komisyon ve Siyasi Komisyon üyesidir.

Sivil Toplum Kuruluşu Faaliyetleri
İş adamı kökenli olan Çavuşoğlu, aynı zamanda çeşitli sivil toplum kuruluşlarının faal bir üyesidir.
Bir dönem, Ankara’da bulunan Antalyalılar Derneği Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Bunun yanında, Demokrat Aydınlar Hareketi kurucu üyesi, Mülkiyeliler Birliği, Rekabeti Koruma ve Geliştirme Derneği, Yörükler- Türkmenler Derneği ve Türk-Japon Dostluk derneği üyesidir.

 

Leave a Reply