Yeni Merkez Bankası Başkanı: Erdem Başçı

Merkez Bankası Başkanlığı’na mevcut yardımcı Doç. Dr. Erdem Başçı atandı.

Başçı 1996 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde 1983 yılında tamamlayan Başçı, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden, 1987 senesinde, yüksek şeref derecesiyle mezun oldu. Ardından başladığı Bilkent Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programı’nı, 1989 yılında, birincilikle tamamladı.

Bilkent Üniversitesi’nden İktisat alanında Yüksek Lisans (1990) ile ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden İktisat Master (1993) derecelerini aldıktan sonra, yine Bilkent Üniversitesi’nden İktisat Doktoru (1995) unvanını aldı. Sonrasında 2003 senesine kadar Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

1999 yılında YÖK’ten Doçent unvanını alan Başçı; Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat konularında araştırmalar yaptı ve dersler verdi. Dr. Başçı, İngiltere’deki York Üniversitesi’nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak da dersler vermiş ve uluslar arası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur.

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra Devlet Bakanı Ali Babacan’a danışmanlık yapan ve 9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yardımcılığı’na atanan Başçı, 5 yılın ardından, 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atandı.

Erdem Başçı 2006 yılında yaşanan atama krizi ile adını duyurmuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanlığı’na aday gösterilen Erdem Başçı, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti. Eylül 2003’ten bu yana Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’nı yürüten Başçı, bir önceki başkan Süreyya Sergengeçti’den sonra kısa bir süre Merkez Bankası Başkanlığı’na vekalet etti. Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı.

Erdem Başçı’nın oyun teorisi konusunda da çalışmaları olduğu ve kararlarında stratejik düşündüğü belirtiliyor. Akademik çalışmaları “Oxford Economic Papers”, “Journal of Banking and Finance”, “Journal of Economic Dynamics and Control” ve “Journal of Mathematical Economics” dergilerinde yayımlanan Başçı’nın, bu çalışmalara ek olarak, Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılmış kitaplarda yer alan ortak çalışmaları mevcut. Ayrıca, iktisat literatürüne teorik katkılarının yanı sıra Türkiye ekonomisi üzerine yayımlanmış çalışmaları bulunuyor.

Leave a Reply