Sanatçı Ruhuyla Bir Bilkentli Daha

Dünya defilelerinin perde arkasındaki bir Bilkentliyle karşınızdayız bu kez: Bilkent Üniversitesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunumuz Arslan Sükan.

Bilkent’ten mezun olduktan sonra New York’a yerleşen Sükan, beş yıl boyunca mimarlık şirketlerinde çalıştı. O sıralarda, zaten çocukluğundan beri hobi olarak uğraştığı fotoğrafçılığını, School of Visual Arts’tan fotoğraf dersleri alarak geliştirdi.  Derken kurumsal alandan ayrılmaya karar veren Bilkentli, fotoğrafa yoğunlaştı ve zaman içinde dergilerle çalışmaya başladı. Sonrasında başlayan sergiler serisi, Paris Maison des Metallos’ta, Atina Kappatos Galeri’de ve New York NYPH-New Visionaries’de yer aldı.

2005’ten bu yana görsel sanatla uğraşan Arslan Sükan 2006 yılında yaptığı Backstage sergisiyle adını duyurdu. Kişisel sergilerinin yanı sıra, New York ve Paris’te, İstanbul Modern, Moskova Modern Sanatlar Müzesi ve Atina Modern Sanatlar Müzesinde grup sergilerine katıldı. Ayrıca Sükan’ın hakkında yayınlanmış iki adet de kitap bulunmakta.

İlk solo sergisi ise geçtiğimiz hafta Galerist’te açıldı.1-26 Mart tarihleri arasında açık kalacak olan ‘Siz Uyurken’ (While You Were Sleeping) Sükan’ın 16 çalışmasından oluşuyor. Boyut kavramına getirilen yorumlarının gözlemlendiği sergide, mekân ve mimari algılar yaratılan illüzyonlarla sunulmuş.

İstanbul ve New York’ta yaşamakta ve çalışmakta olan Sükan, şimdiye dek L’Uomo Vogue, Crash, Faces, Paper gibi dergilerle çalıştı. Bir röportajında anı yakalayan fotoğraflar çekmeyi sevdiğini, amacının backstage fotoğrafçısı olmak olmadığını belirtiyor;”Hatta moda fotoğrafçısı bile değilim. Ben yalnızca fotoğrafçıyım ama uzun süredir moda ile haşır neşirim.”diyerek tarzını ‘dokümanter’ olarak tanımlıyor. Bu sebeple kendisini moda fotoğrafçısı yerine sanatçı olarak isimlendiren Sükan, halen L’uomo Vogue, Crash, Faces, Muse, 10 numero dergilerinde fotoğraf çalışmalarına devam etmektedir.

Leave a Reply